ABD'den Türkiye İle İlgili Kritik NATO Açıklaması

Gündem 16:52 | 18 Temmuz 2016

AB ve ABD, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Türkiye'nin NATO üyeliği ile ilgili çok kritik bir açıklama yaptı.

AB Dışişleri Bakanları ile görüşmek üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e giden Kerry, Türkiye’nin darbe girişiminde bulunanları adalet önüne çıkarma çabasını desteklediğini belirtirken, hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Reuters’ın haberine göre; ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye’nin ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’in iade talep ederken kanıtlanabilir delil sunması gerektiğini belirtirken, şu açıklamalarda bulundu:

— Türk hükümetine sükûneti koruması, hukukun üstünlüğünü muhafaza etmesi ve kurumlara saygı duyması şeklinde kuvvetli çağrıda bulunuyoruz.

— Darbe girişiminde bulunanların adalet önüne çıkarılmasını destekliyoruz.

— Türkiye’ye darbe girişiminden sonra düzenin sağlanması için çok ileri gitmemesi uyarısında bulunuyoruz.

— Demokrasi NATO’nun bir gereksinimidir, Türkiye’de olanlar dikkatle değerlendirilecek.

— Türkiye Gülen’in iadesi için iddialar değil kanıt göndermeli.

AB: İDAM GELİRSE TÜRKİYE AB ÜYESİ OLAMAZ

AB Dışişleri Bakanlarının Kerry ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen toplantıda konuşan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, “Türkiye’de anayasal düzene sonuna kadar uyma çağrısı yapıyoruz ve AB olarak ülkede hukukun üstünlüğünün tecelli etmesinin önemini bir kez daha belirtiyoruz” dedi.

Mogherini, “Bu saatlerde Türkiye’de yaşananlara dair endişeleri paylaşıyoruz. Saygı duymalıyız ve Türkiye’nin demokrasi, insan hakları ve temel insan haklarına saygı duymasını sağlamalıyız” ifadesini kullandı.

Mogherini ayrıca, Türkiye’nin idam cezasını geri getirmesi halinde AB üyesi olamayacağını söyledi. Mogherini, “İdam cezasını uygulayan hiçbir ülke AB üyesi olamaz” dedi. Mogherini, “Türkiye Avrupa Konseyi’nin bir parçası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile bağlı” diye konuştu.

ABD’DEN WASHINGTON POST’A YALANLAMA

Öte yandan, ABD merkezli Washington Post gazetesi, Kerry’nin açıklamalarını, “Türkiye’nin NATO üyeliği tehlikeye girebilir” yorumuyla verdi.

Bunun üzerine, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden, Washington Post gazetesinin haberine yalanlama geldi. Büyükelçilik’ten üst düzey bir yetkili, sozcu.com.tr Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı‘ya yaptığı açıklamada, “Bakan Kerry, Türkiye’nin NATO üyeliğinin tehlikede olduğuna ilişkin herhangi bir cümle kullanmadı” dedi.

Yetkili, şöyle konuştu: “Washington Post gazetesinin haberini gördük. Bu haberin içeriğinde, verilen başlığı doğrulayacak herhangi bir unsur yoktur. Bakan Kerry, Türkiye’nin NATO üyeliğinin tehlikede olduğuna ilişkin herhangi bir ifade kullanmamıştır. Açıklamada, ABD’nin Türkiye’nin NATO üyeliği konusunda bir tehlike olduğuna ilişkin herhangi bir şey yoktur.”

Öte yandan, Dışişleri Sözcüsü John Kirby de NATO’nun Türkiye’yi dikkatle izlediğini söyleyerek, “Türkiye’nin üyeliğinin risk altında olduğunu söylemek için henüz çok erken” dedi.

 

Bu gelişme üzerine, Washington Post gazetesi haberini düzelterek, tekrar yayınladı.