ABD'ye FETÖ'yle İlgili Çarpıcı Uyarı

Gündem 11:02 | 25 Temmuz 2016

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, New York Times için yazdığı makalede Gülen'in yasaları sömürmesine ABD'nin izin vermemesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin önemli gazetelerinden New York Times için "Darbe lideri hesap vermeli" başlıklı bir makale kaleme aldı. Kalın, makalesinde ABD'ye Fethullah Gülen'i iade etme çağrısını yineledi.

ABD'nin mevcut anlaşmalar gereği Gülen'i iade etmesi gerektiğini ifade eden İbrahim Kalın, Gülen'in yasaları sömürmesine ABD'nin izin vermemesi gerektiğinin altını çizdi.

TÜRKİYE DAHA ŞEFFAF HALE GELDİ

Kalın, "paralel yapı" üyesi  memurların görevden uzaklaştırılmasının, Türkiye'yi daha şeffaf ve güçlü hale getirdiğini vurguladı.

Gülen taraftarlarının 1980'lerden beri barışçıl eğitim gönüllüleri gibi davrandığını söyleyen kalın, bu kişilerin adalet sistemine ve güvenlik bürokrasisine sızarak sistemi kendi çıkarları için manipüle ettiğini belirtti.

Kalın, "olağanüstü hal" ilanının, darbecilerin yakalanması sürecini hızlandıracağını ifade etti, Fransa ve Belçika'nın da benzer önlemler aldığına dikkat çekti. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Türk haklının yakın tarihte olmadığı kadar birlik içinde olduğunu söyledi.