Atatürk Havalimanı'nda Alarm

Gündem 18:30 | 18 Ekim 2016

Atatürk Havalimanı çevresinde bulunan kuş sürüleri, uçuş trafiğini olumsuz etkilediği için havalimanında alarm verildi ve çeşitli önlemler alındı.

Atatürk Havalimanı çevresinde bulunan kargalar uçuş trafiğini olumsuz etkilerken, pilotlar karga sürüleriyle ilgili yaptığı bilgilendirme anonsları dikkat çekti.

Uçaklar için genellikle leylek ve martı sürüleri tehlikeye yol açarken dün Atatürk Havalimanı'nı kullanan bazı pilotlar kuleye karga uyarısı yaptı.

null

Bir pilot Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi’ndeki trafik kontrolörüne, “Şu anda 3 bin feet(914 metre) önümüzde kuş sürüleri, kargalar var” anonsunu yaptı. Pilotun bu anonsu nedeniyle arkasından gelen 2 uçağın pas geçtiği öğrenildi. 

Alınan önlemlere rağmen Atatürk Havalimanı'nda bu yıl kuşlar 15'den fazla uçağa çarparak hasar verdi. Uçaklara çarpan kuş türlerinin başında martı ve leylekler geliyor. Atatürk Havalimanı’nda kuşlarla mücadele yırtıcı kuş sesi çıkartan mobil araçlar ve Ataköy-Florya yönündeki 05-23 numaralı pistin şerit sahası içerisine yerleştirilen 4 adet patlar kuş kovma cihazıyla yapılıyor.