Can Dündar'a Nöbetçi Yayın Yönetmeni Davası

Gündem 09:05 | 18 Ekim 2016

Özgür Gündem gazetesinde dayanışma amacıyla bir günlük “eş genel yayın yönetmenliği” yapan Can Dündar hakkında "terör örgütlerinin açıklamalarını basmak veya yayınlamak" suçundan iddianame hazırlandı.

İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından terör örgütü PKK’nın propagandasını yapmak suçundan kapatılan Özgür Gündem gazetesinde bir günlük “eş genel yayın yönetmenliği” yaptığı gerekçesiyle, Can Dündar, Şanar Yurdatapan ve İnan Kızılkaya hakkında "terör örgütlerinin açıklamalarını basmak veya yayınlamak" suçundan dava açıldı.

null

Hazırlanan iddianamede, Özgür Gündem gazetesinde 22 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan “HPG eylemleri sürüyor” ve “Bir gerilla yaşamını yitirdi” başlıklarıyla verilen haberlerin HPG’nin eylemlerini meşru gösterdiği, bu nedenle de TMK 6/2 maddesine göre suç teşkil ettiği belirlendi. Ayrıca, Basın Kanunu’nun 11/3. maddesi gereği imzasız olarak yayınlanan bu haberlerden yayın yönetmeninin sorumlu olduğu belirtildi. 

"Terör örgütlerinin cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösteren veya öven ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik eden bildiri veya açıklamalarını basmak veya yayınlamak" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilen Dündar’ın duruşmasının 22 Aralık 2016’da yapılmasına karar verildi.