Darbe Girişimi Mağdurlarına Tazminat

Gündem 14:49 | 19 Ekim 2016

15 Temmuz darbe girişimi yaşamını yitiren ve yaralanan 881 kişi için tazminat ödenmesine karar verildi.

Darbe girişiminde, yakınlarını kaybeden, yaralanan, evi, arabası ve iş yeri hasar gören binlerce kişi, zarar tespit komisyonlarına müracaat etmeye başladı. Bu kapsamda, en çok kaybın verildiği şehirlerden biri olan Ankara'da, kaymakamlıklar üzerinden Ankara Valiliği bünyesindeki zarar tespit komisyonuna 15 Temmuz'dan bu yana geçen 3 aylık süreçte toplam 2 bin 770 vatandaş başvuruda bulundu.

null

"TANKLARIN EZDİĞİ, AÇILAN ATEŞLERDE ARABASI ZARAR GÖRENLER BAŞVURU YAPTI"

Kalkışmada hayatını kaybeden ve yaralanan 1437 kişiden, Ankara Valiliği bünyesindeki zarar tespit komisyonunun yaptığı incemeler sonucunda, 1421'i karara bağlanarak İçişleri Bakanlığı'na iletildi. Darbe girişiminde FETÖ mensubu askerlerin kullandığı tankların ezdiği veya açılan ateş sonucu evi, arabası ve iş yerleri zarar gören kişiler de uğradıkları maddi zararın karşılanması için başvuruda bulundu. Bu kapsamda komisyona iş yeri ve evi zarar gören bin 44 kişi, araçları zarar gören 289 kişi olmak üzere toplam 1333 başvuru yapıldı.

null

Gelen başvuruları değerlendiren ve tek tek karara bağlayan komisyon, şimdiye kadar darbe girişiminde yakınlarını kaybeden veya yakınları yaralanan olan 881 kişiye de tazminat ödenmesine karar verdi.

Valilik üzerinden 15 Temmuz darbe teşebbüsü esnasında yaralananlara da en az 13 bin 289 lira en fazla 88 bin 596 lira tutarında ödeme yapılacak. Yakınlarını kaybedenlere ise valilik ve Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla 240 bin lira tazminat ödenecek.