Devlet Yaylaya Çıkmayı Yasakladı

Gündem 21:01 | 11 Ekim 2016

Türkiye'nin en çok tepki çeken projesi olan Yeşil Yol Projesi'nde, geçtiğimiz yıl alınan durdurulma kararının ardından dün itibariyle çalışmalar tekrar başladı.

Bunun üzerine vatandaşlar yaylalara çıktı, 11 kişi gözaltına alındı, açıklama yapan Bakan Eroğlu "100 tane bile ağaç kesilmedi" dedi. Bu sabah ise Rize Valiliği, vatandaşların yaylalara çıkmasını yasakladı.

Karadeniz Bölgesi’ndeki sekiz ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan, 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol projesi ile ilgili hareketlilik tekrar başladı. Dün akşam saatlerinde Rize’nin Çamlıhemşin ilçesi Yukarıkavron – Samistal yaylaları bağlantı yolunda çalışmaların başlamasına tepki gösteren ve iş makinelerini durdurmak isteyen 11 kişi jandarma ekiplerince gözaltına alındı. Bu sabah Rize Valiliği, yaylalara çıkışı yasakladı.

null

"TALİMAT VERDİK"

Bölgeye giderek, mahkemenin yol bağlantısı ile ilgili daha önce verdiği durdurma kararını hatırlatan yöre halkı, iş makinelerinin çalışmalarının durdurulmasını istedi. Bunun üzerine bölgeye gelen jandarma ekipleri, yol çalışmasını engellemeye çalıştıkları gerekçesiyle 6’sı kadın 11 kişiyi gözaltına aldı. Bu olayın ardından iş makineleri bölgede jandarmanın kontrolünde çalışmalarına devam etti. Jandarmadaki ifadelerinin ardından 11 kişi dün gece serbest bırakıldı.

Vatandaşların Yeşil Yol Projesine’e olan tepkisine, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun ise cevabı değişmiyor: “Gidip bir görsünler. Ezbere değil, karşı çıkmak için görmeden, bilmeden, kasıtlı olarak karşı çıkılıyorsa ona söyleyeceğim bir şey yok”.

Proje kapsamında kesilen ağaç sayısının 100 civarında olduğunu belirten Eroğlu, Rize Valiliği ziyaretinde şunları söyledi: “Yeşil yol yaylaları birbirine bağlıyor. Ağaç falan yok. Orman Genel Müdürümüz burada. Yeşil yol için kesilen ağaç kaç tane? Orman zonunun üstünde, 100 tane belki ağaç yok. Yüksek zonlarda hiç ağaç yok. Yeşil yol dememizin sebebi şu; yol duble devlet yolu falan değil. Yol 7-7,5 metre genişliğinde iki arabanın yan yana geçebileceği yol. Yan taraflarını da ağaçlandıracağız. Ağaçlarla yeşil bir yol üstünde geçecek, yaylaları birleştirecek. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum. Zaten mevcut yollar var. Mevcut yollar üzerinden gidiyoruz. Gidip bir görsünler. Ezbere değil, karşı çıkmak için görmeden, bilmeden, kasıtlı olarak karşı çıkılıyorsa ona söyleyeceğim bir şey yok. Samimi olan arkadaşlara şunu tavsiye ediyorum; gelin bir bakın. Orada ağaç var mı? Mevcut yolu ıslah ediyoruz, düzeltiyoruz. Rahat şekilde gelen turistlerin, vatandaşların yaylalarına ulaşmasına, gezmelerine imkan verecek bir iyileştirme çalışması yapılıyor. Yeşil yolu her bakımdan destekliyorum. Çevreci bir yoldur. Talimat verdik, yol boyunca ağaçlar dikilecek”.

null

YAYLAYA ÇIKMAK YASAK

Geçtiğimiz yıl gelen tepkiler nedeniyle durdurulan Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavron ile Samistal Yaylaları arasındaki 8 kilometrelik bağlantı yolunda 15 ay aradan sonra çalışmalar dün tekrar başladı. Tepkiler sürerken Rize Valiliği, bu sabah aldığı kararla Yeşil Yol karşıtlarının yaylaya çıkışını yasakladı. Yaylaya çıkmak isteyen bir grupla, Ausor Yaylası ayrımında yolu kapatan Jandarma görevlileri arasında tartışma çıktı.

null

BAKANA TEPKİ

Yaylaya çıkışlarına izin verilmeyişini eleştiren, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Yeşil Yol güzergahında ağaç olmayan alanlara ağaç dikildiği yönündeki açıklamasına tepki gösteren Timur Danış, “Veysel bey insafa gel. Ormanda ağaç kesme, yaylaya ağaç dikme. Geri dönülmez hatalar işliyorsunuz. Orası hayvanların. Bu doğa katliamını durdurun” dedi. Gruptan Tülay Gülay ise, “Yaylaya çıkışımıza izin verilmiyor. Elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz. Biz beklerken yaylada iş makineleri amacına ulaşmak için çalışıyor” diye konuştu.

YEŞİL YOL YAPIMINA DEVAM

Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavron ve Samistal Yaylaları arasındaki 8 kilometrelik Yeşil yol güzergahında 2 iş makinesi ve kamyonlarla çalışma sürüyor. Yaklaşık 200 metre ilerleyen iş makineleri yayladan geçerek Samistal Yaylası’na doğru ilerleyişini sürdürüyor. Jandarma ekipleri de bölgede güvenlik önlemi alarak çalışmaları takip ediyor.