Elektriği Güneş Panellerinden Karşılanacak

Gündem 16:54 | 05 Ekim 2016

SİVAS İl Özel İdaresi bünyesindeki Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nin elektrik ihtiyacı, Sivas Et Kombinası'nın arkasına kurulan güneş enerjisi panellerinden karşılanacak.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'ndan alınan hibe desteği ile yapımına başlanan ve 4 Milyon TL'ye mal olan güneş enerjisi panelleri projesinde son aşamaya gelindi. Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, İl Özel İdare Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü ile Sivas Valiliği Avrupa Birliği Bürosu personelleri, Sivas Et Kombinası'nın arkasında bulunan alana inşa edilen güneş enerjisi paneli projesini yerinde inceledi.

Orta Anadolu Kalkınma Ajansı İzleme Uzmanı Mehmet Okur, projenin yenilenebilir ve sürdürülebilir mali destek programı kapsamında hazırlandığını söyledi. Sivas İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan projeye ajans olarak 750 bin TL hibe desteği sağlandığını dile getiren Okur, "İzleme programı çerçevesinde genel kontrolleri yaptık. Projemiz büyük oranda tamamlanmış durumda. Mekanik paneller, kaplama ve topraklama işlemleri bitmek üzere. Yakın zamanda tesis enerji üretimine hazır hale getirilecek" dedi.

Sivas Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Proje Koordinatörü Personeli Alpay Eyinç ise projenin 4 milyon TL'ye mal olduğunu ifade etti. Proje kapsamında bölgeye 4 bin 400 adet güneş enerjisi paneli yerleştirildiğini ifade eden Eyinç, 20 dönüm araziye panellerin monte edildiğini belirtti. Eyinç, çalışmaların tamamlanmasının ardından güneş enerjisi panelleri sisteminin faaliyete geçeceği söyledi.