Emniyette ByLock Operasyonu Başladı

Gündem 10:04 | 07 Ekim 2016

Emniyette Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin kendi aralarında iletişim kurmak için kullandığı ByLock isimli sohbet programı için operasyon başlatıldı.

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü, bu sabah Fethullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında, geniş çaplı bir operasyon düzenledi.

FETÖ’nün Emniyet Teşkilatı içerisindeki yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda aralarında 3’üncü ve 4’üncü sınıf emniyet müdürü ve emniyet amirlerinin de yer aldığı 166 şüphelinin yakalanması için çok sayıda adrese eş zamanlı baskın yapıldı. İstanbul’da 25 ilçede ve 35 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınması planlanan şüphelilerin ByLock kullandığı öne sürüldü. Şüphelilerin yakalanması operasyonların sürdüğü öğrenildi.

null

FETÖ yapılanmasının iletişim kurmak için kullanıldığı kriptolu yazılım, örgütten alınan şifreyle çalıştırılabiliyor. Litvanya’daki bir server üzerinden çalışan program, bluetooth ile yüklenebiliyor. Örgütün gizli yazışma programını kullananlar MİT tarafından belirlenmişti. Programın yayınlandığı serverı kırarak, Bylock listesini ile geçiren İstihbarat birimleri binlerce örgüt üyesini deşifre etmeyi başarmıştı.