Esad: Erdoğan Darbe'yi İstismar Ediyor

Gündem 10:11 | 22 Temmuz 2016

Küba'nın devlet haber ajansı Prensa Latina'ya Şam'da bir röportaj veren Esad, 'Sizce Erdoğan ordu tarafından devrilmeli miydi?' sorusunaysa "Biz başka ülkelerin iç işlerine karışmayız. Erdoğan gitmeli ya da kalmalı diyerek bu hataya düşmeyiz. Bu Türk halkının karar vermesi gereken bir konu" diyerek yanıtladı.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Temmuz darbe girişimini istismar ederek tasfiye yaptığını iddia etti.

Darbe girişiminin ardından Türkiye'de başlatılan gözaltı, tutuklama ve görevi askıya alma sürecinin daha önemli olduğunu ifade eden Esad, "Erdoğan darbe girişimini kendi aşırılıkçı çıkarlarını gözetmek için kullanıyor, Müslüman Kardeşler ajandasını ilerletme çabasında" dedi.

Suriyeli mültecilerden Erdoğan'a destek

Türkiye'de darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesinde Türklerle birlikte çok sayıda Suriyeli mülteci de sokaklara çıkmış ve darbeyi protesto ederek Erdoğan'ı desteklediklerini söylemişlerdi.

Çarşamba günü Financial Times gazetesinde yer alan bir haberde, darbeyi sokaklarda protesto eden bir Suriyeli mültecinin "Hepimiz Erdoğan'ı çok önemsiyoruz. Çünkü o biz kimsenin umurunda değilken bizi önemsemişti. Türkiye bize kapılarını açtı. Okullarını açtı. Bize bir şans tanıdı" demişti.

null

'BM ABD'nin maşası'

Suriye Devlet Başkanı Esad röportajda Suriye'deki savaşı sonlandırmak için yürütülen uluslararası diplomasi çabalarını ve Birleşmiş Milletleri de (BM) eleştirdi.

 

BM'nin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura'yı ve seleflerini kastederek konuşan Esad, "Arabulucular bapımsız değil. Ya Batılı ülkelerin kurmaya çalıştığı baskıyı yansıtıyorlar ya da doğrudan ABD'nin maşası olarak çalışıyorlar" dedi.