Festivallerde Kadınlar İçin Güvenli Bölge Uygulaması

Gündem 12:46 | 09 Temmuz 2016

İsveç'te geçtiğimiz haftasonu düzenlenen konserlerde 40'tan fazla taciz ve tecavüz olayı yaşanmasının ardından; konser ve festivallerde kadınlar için güvenli bölge oluşturulacağı açıklandı.

Ağustos ortalarında Göteborg kentinde yapılacak müzik-kültür ve sanat festivalinin organizatörleri de son günlerde yaşanan rahatsız etme ve tecavüz vakaları sebebiyle sahne önlerinde yalnız hanımların bulunacağı ‘‘güvenli bölgeler’’ oluşturmayı düşündüklerini deklare ettilar. 

Düzenlendiği 2007 yılından beri taciz olayının yaşanmadığı Göteborg Kultur Festivali düzenleme komitesi başkanı Tasso Stafilidis, bu yıl festivalde alınacak genel güvenlik önlemlerinin yanı sıra büyük sahnelerin önünde bir tek kadın izleyicilerin bulunacağı ‘‘güvenli bölgeler’’ oluşturmayı ciddi olarak düşündüklerini belirterek ‘‘Bizim şeklinde herkese açık bir festival için belki aşırı bir önlem olarak görünebilir fakat bütün festival katılımcıları kendilerini güvensizlikte hissetmeden festival havasını yaşayabilmeliler.’’ diye mevzuştu. 

Geçtiğimiz günlerde meydana getirilen Bråvalla Festivali ile Karstad kentindeki festivallerdeki kadınları yönelik rahatsız etme ve tecavüz olayları kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı.