FETÖ'den TRT'ye 300 Milyon TL'lik Vurgun!

Gündem 11:15 | 04 Ağustos 2016

Terör örgütü FETÖ'nün himmet ve yapım şirketleri sayesinde TRT'den tam 300 milyon tl'lik vurgun yaptığı belirlendi.

15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonucu FETÖ/PDY’nin kirli ilişkileri ve mali yapısı birer birer ortaya çıkmaya başladı. Terör örgütünün, TRT’ye yerleştirdiği 400’den fazla çalışandan her ay himmet topladığı belirlendi. FETÖ’nün TRT’deki mali yapılanması himmet ile sınırlı kalmamış. Fetullahçı Terör Örgütü, yapım şirketleri aracılığıyla TRT’yi finans kaynağı haline getirmiş. Örgüt kendilerinden olmayan yapım şirketlerini saf dışı bırakarak kurumun bütün işlerini kendi şirketlerine vererek 300 milyon liradan fazla bir vurguna imza attıkları tespit edildi.

DIŞ YAPIMLAR FETÖ’NÜN PARA KAYNAĞI

En büyük yolsuzluk ise dış yapımların ağırlıklı olduğu tematik kanallarda yapılmış. TRT yöneticileri dikkat çekmemek için önce, mensupları olmayan dış yapım firmalarıyla kısa süreli sözleşmeler yapmış. Bu firmalara bölüm başına cüzi ödemeler yaparak göz boyayan hainler, çekilmeyen bölümleri de almış gibi fatura ederek kurumdan kaynak sağlamışlar. Yolsuzluk bununla da bitmemiş, ödeme planı oluşturulmuş bölümleri ise kendi firmalarına uçuk rakamlara yaptırıp örgüte kaynak aktarmayı sürdürmüş.

TELİF ADI ALTINDA HİMMET

17-25 Aralık operasyonundan sonra TRT’de toplam 550 kişi açığa alınmış, bir bölümü ise tasfiye edilmişti. Kurumda, çalışan FETÖ bağlantılı yaklaşık 400 kaşeli muhabire gönderdikleri haber değeri olmayan metinler karşılığında telif adı altında para aktarıldığı ve bu paraların himmet olarak toplandığı ortaya çıktı.

YOLSUZLUK RAPORLARA GİRDİ

Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK), hazırladığı rapora TRT’deki paralel yapılanma da girmişti. TİB ve böcek soruşturmasının ardından TRT’yi incelemeye alan Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun inceleme kararında ise kurum içindeki Paralel Yapı’nın usulsüzlükleriyle ilgili yoğun şikâyetler etkili olmuştu. 17-25 Aralık operasyonları sürecinde en fazla şikâyetin geldiği kurumlardan biri olan TRT için raporda “Paralel Yapı’nın özel önem verdiği kurumlar arasında” ifadeleri kullanılmıştı. DDK ve Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun kurumdaki incelemeleri devam ettiği öğrenildi.