FETÖ'nün ABD'de 140 Civarı Okulu Var

Gündem 16:13 | 27 Temmuz 2016

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün Amerika'da toplam okul sayısının 140'ı geçtiği ve bu okullardan yıllık 500 milyon dolar gelir elde edildiği ortaya çıktı.

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)'nün Amerika'da toplam okul sayısının 140'ı geçtiği ve bu okullardan yıllık 500 milyon dolar gelir elde edildiği ortaya çıktı.

ABD'nin Pennsylvania eyaletinde 1999 yılından bu yana ikamet eden Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen, ülke genelinde 140 civarında sözleşmeli okulu ve bu okullar vasıtasıyla devletten yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık geliri yöneten kişi olarak biliniyor.

null

ABD'de 1990'ların sonuyla 2000'li yılların başında açılan ve zaman içinde bazılarının ismi değişen okullarda her yıl yaklaşık 60 bin civarında öğrencinin eğitim aldığı belirtiliyor.

GELİRİN BÜYÜK KISMI OKULLARDAN

Amerikan medyasında yer alan haberlerde, FETÖ'nün bu okullar yoluyla ABD yönetiminden yılda 500 milyon dolar kaynak aldığı kaydediliyor.

FETÖ'nün okullarıyla ilgili "Killing Ed" belgeseliyle ABD'de ses getiren yönetmen Mark Hall ve aynı konuyla ilgili Huffington Post'ta bir makale kaleme alan Anna Clark, devletin, bu okullardaki öğrenci başına önemli miktarda ödeme yaptığını, yeni açılan okullarla FETÖ'nün ekonomik havuzunun büyüdüğünü vurguladı.

Washington Post'ta 20 Temmuz'da Valerie Straus imzasıyla yayımlanan haberde de FETÖ'nün sadece Teksas'taki 46 okulu için ABD hükümetinden senede 250 milyon dolar kaynak sağladığı ifade edildi.

Sadece sözleşmeli okulları çerçevesinde bu finansal gelirlere sahip FETÖ'nün, diğer yapılanmalar da eklendiğinde ABD genelinde birkaç milyar dolarlık ekonomik hacme sahip olduğu belirtiliyor.

FBI'IN YÜRÜTTÜĞÜ SORUŞTURMA

FETÖ'nün yönettiği okullarının bazıları usulsüzlük, haksız kazanç, yolsuzluk, hileli ihale ve evrakta sahtecilikten ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) soruşturması geçiriyor. 

İlk olarak 11 Aralık 2013 tarihinde Louisiana'nın Baton Rogue kentindeki Kenilworth Bilim ve Teknoloji Akademisine FBI tarafından düzenlenen baskınla başlayan ve daha sonra FETÖ ile ilişkili başka okullara da sıçrayan FBI soruşturması hala devam ediyor.