Hollanda Başbakan Adayı: Keşke Darbe Gerçekleşseydi

Gündem 12:20 | 14 Eylül 2016

Hollanda'nın ırkçı parti lideri ve başbakan adayı Geert Wilder, Türkiye'deki darbenin başarısız olmasına üzüldüğünü söyleyerek skandal bir açıklamaya imza attı. 

Son olarak seçim bildirgesinde camileri kapatacağını ve Kuran’ı yasaklayacağını ifade eden ırkçı Wilders, Türkiye karşıtı açıklamalarıyla da haberlere konu olmaya devam ediyor.

Hollanda Parlamantosu’nda, 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişimi ve sonrasında gelişen olayların ele alındığı özel oturumda söz alan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Wilders ile diğer siyasi parti liderleri arasında, “demokrasi” tartışması yaşandı.

BBC Türkçe’nin haberine göre oturumda, aşırı sağcı lider Wilders ile diğer siyasi parti temsilcileri arasında, “demokrasi” tartışması yaşandı.

Sözlerine, “Ne yazık ki, 15 Temmuz’daki darbe girişimi başarılı olmadı” diye başlayan Wilders’e, Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) lideri Sybrand van Haersma Buma tepki gösterdi.

Hıristiyan Demokrat lider, “Burası demokrasinin temsil edildiği bir yer. Darbe başarılı olsa ne görecektin?” dedi.

null

Wilders ise bu kez sınırı iyice aşarak, askeri rejimin şimdiki yönetimden daha iyi olduğunu savundu.

Wilders, 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Avrupa’dan Türkiye’ye ilk resmi ziyaretin Hollanda’daki Hıristiyan Demokrat hükümet temsilcisi tarafından yapıldığını anımsattı.

Buma ise, “O zaman darbeyi kimin yaptığını biliyorduk. Şu anda Türkiye’deki askerler bile bilmiyor kimin darbeci olduğunu” diye konuştu.