İlker Başbuğ: ''15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanı’nın yalnız bırakıldığı kanaatindeyim.''

Gündem 12:13 | 19 Ekim 2016

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Bursa'da katıldığı bir söyleşide gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Başbuğ, askeri hastanelerinin Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmasının yanlış olduğunu söyledi.

Bursa Rotary Kulübünün ev sahipliğinde bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Başbuğ, “2012’den bugüne kadarki dönemde, FETÖ’ye karşı şimdiki Cumhurbaşkanı tek başına mücadele veriyor. 15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanın bazı konularda yalnız bırakıldığı kanaatindeyim. Tek başına mücadele verdi. Cemaat tehditinin Türkiye’den silinmesi lazım. Bu tehditin ortadan kaldırılması lazım” diye konuştu.

Başbuğ ayrıca, "Dünyayı incelesinler, askeri hastanelerin olduğu ülkeleri de incelesinler, bu hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na bağlı olduğu bir tane ülke var mı? Bu akla ve mantığa ters gelen bir şey. Bunun bir örneğinin olabileceğini ben düşünmüyorum. Bütün dünyada askeri hastaneler vardır ve bu hastaneler Milli Savunma Bakanlığı'nın bünyesindedir" dedi.

Şu andaki Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yaptığı bütün tasarruflarını da desteklediğini belirten Başbuğ, ''HSYK, gerçekten büyük boyutta, yargıyı bu çıkmazdan çıkarmak için büyük çaba sarf ediyorlar. Yargıtay eskisi gibi değil. Büyük boyutta temizlendi'' ifadelerini kullandı.

null

Genelkurmay eski Başkanı'nın konuşmasında önce çıkan bazı satır başları şöyle:

"14 Nisan 2009 Harp Akademileri'nde yıllık değerlendirme toplantısında, Fettullah Gülen cemaatinin ne boyutta olduğunu ve ana hedeflerinin TSK olduğunu ve bunlara karşı mücadele edeceğimizi kamuoyuna ifade etmiştik. 2009 yılından sonra TSK'ya karşı komplolar kurulmaya başlandı. Bu komploların arkasında temel unsur olarak cemaat olduğunun biz farkındaydık. Somut bilgi elimizde yoktu ama genel değerlendirmemiz cemaat olduğunu biliyorduk."

"Cemaatin komplolarına karşı 3 Temmuz süreciyle beraber Fenerbahçe camiası başarılı bir mücadele verdi. Onun dışında hiçbir kurum başarılı olamadı."

"2012'den bugüne kadarki dönemde, FETÖ'ye karşı şimdiki Cumhurbaşkanı tek başına mücadele veriyor. 15 Temmuz öncesindeki süreçlerde Cumhurbaşkanın bazı konularda yalnız bırakıldığı kanaatindeyim. Tek başına mücadele verdi. Cemaat tehdidinin Türkiye'den silinmesi lazım. Bu tehdidin ortadan kaldırılması lazım" dedi"