Irak Başbakanı Haydar El İbadi Gerilimi Tırmandırıyor

Gündem 09:09 | 18 Ekim 2016

Musul Operasyonu'nun başlaması ile Irak-Türkiye ilişkilerinde artan gerilim, Irak Başbakanı Haydar El İbadi'nin açıklamaları ile daha da artacak gibi görünüyor.

Türkiye hakkında yaptığı açıklamalar ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hadsizlik ile suçlanan Irak Başbakanı Haydar El İbadi, Bağdat’taki yabancı misyon ve Büyükelçiler ile gerçekleştirdiği görüşmede bir kez daha Türkiye'yi hedef aldı.

"Türklerin, Irak'a yönelik tutumları ve özellikle olayları tırmandırması konusunda iyimser değilim. Irak'ın egemenliğini ihlal etmeleri konusunda da ileri gitmemeleri için uyarıyoruz" şeklinde konuşan İbadi, Türkiye'yi Saddam Hüseyin'in politikalarını benimsemek ile suçladı.

Türk askerlerinin bölgede kalmasının, iki ülkenin tarihi ilişkilerine zarar vereceği tehdidinde bulunan Haydar El İbadi, ''Türk askerinin Irak topraklarında bulunmasına resmi olarak izin vermedik. Irak’ın egemenliğine saygı göstermelerini ve ülkenin kuzeyinden askerlerini derhal çekmesini talep ettik'' sözleriyle bir kez daha Başika kampında bulunan Türk askerlerinin ülkeyi terk etmesi gerektiğini söyledi.

null

Ayrıca İbadi, Erdoğan'ın PYD ve YPG'nin operasyonlara katılmasını eleştirdiği konuşmasını hatırlatarak, ''Irak Kürtlerini asimilasyona maruz kaldığını söylüyor. Peki, siz Türkiye Kütlerine askeri ve siyasi haklarını verdiniz mi soruyorum?” diye konuştu.