İşkenceyle Katledilen Kızın Afişleri Batman Sokaklarında

Gündem 17:23 | 08 Ağustos 2016

Batman'da abisi tarafından işkence edilerek öldürülen Amine Demirtaş'ın ölümüne yönelik tepkiler devam ediyor...

Batmanlı kadınlar, 17 yaşındaki Amine Demirtaş'ın, ağabeyi tarafından işkence edilerek öldürülmesini protesto etmeye devam ediyor. Batman Belediyesi Kadın Meclisi, 17 yaşındaki Amine Demirtaş'ın, 2 Ağustos'ta cep telefonu kullandığı gerekçesiyle ağabeyi tarafından işkence edilerek öldürülmesine ilişkin daha önce bir basın açıklaması yapmıştı. Kadınlar, şimdi de şehre üzerinde, “Ben Amine Demirtaş ailem tarafından işkenceyle katledildim beni unutturmayınız” yazan afişler astı.

Demirtaş, önce abisi tarafından tahta ve demir sopalarla dövülerek ardında vücuduna elektrik verilerek katledildi. Cinayet nedeniyle gözaltına alınan Demirtaş’ın ağabeyi Kasım Demirtaş, cinayet suçunu itiraf ederek, Amine Demirtaş'ı katletme anını şöyle anlatı: “Kardeşim bizden habersiz telefon kullanıyordu. Telefonu şifreliydi. Şifreyi vermemesi üzerine onu tahta ve demir sopalarla dövdüm. Ardından üzerine su döktüm ve ardından diz altlarına ve bacaklarına 5-6 kez elektrik verdim.”

Kadın Meclisi adına açıklama yapan Berivan Acar, birçok kişinin medya aracılığıyla öğrendiği, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, intiharlar ve intihar süsü verilmiş cinayetlerin gün geçtikçe tırmandığını belirtti. Amine Demirtaş'ın, “ailesinden habersiz telefon kullandığı” bahanesiyle babasının azmettirmesi sonucu ağabeyi tarafından elektrik verilerek, dövülerek hunharca katledildiğini anlatan Acar, Amine ile beraber Batman'da son 6 ayda 7 cinayet işlendiğini ifade etti.

11 Ağustos’ta sivil toplum örgütleri genç kızın öldürülmesini basın açıklamasıyla protesto edecek.