Kentimize Hoşgelmediniz!

Gündem 12:08 | 19 Ekim 2016

Beziers Belediyesinin resmi internet sitesinde Menard'ın, Suriyeli sığınmacıların La Deveze mahallesinde yaşadığı bir devlet lojmanına, aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinin milletvekilleri ve zabıtalar ile gerçekleştirdiği baskının görüntüleri yayınlandı. "Kentimize hoş gelmediniz" başlığıyla yayınlanan görüntülerde Menard, yüzü gösterilmeyen sığınmacıyla tartışarak "Buraya hoş gelmediniz. Polise haber vereceğim, burayı terk edin" dedi.

Fransa’nın Beziers Belediye Başkanı Robert Menard Suriyeli sığınmacıların kenti terk etmesini istedi. 2014 yılından bu yana şehrin başında olan Menard İslam ve yabancı karşıtı açıklamalarıyla biliniyor.

Ulusal Cephe partisinin milletvekilleriyle birlikte gerçekleştirdiği basın açıklamasında Menard “Kentimize hoş gelmediniz. Polise haber vereceğim burayı terk edin” ifadelerini kullandı. Menard ayrıca Suriyeli sığınmacıları kullanılmayan devlet lojmanlarını işgal etmekle suçladı.

Menard ayrıca, sığınmacıları "Kullanılmayan devlet lojmanını kanunsuz işgal etmekle" de suçladı. Menard'ın, katıldığı bir televizyon programında "Okullardaki öğrencilerin yüzde 64'ünün Müslüman olduğu" açıklaması tepkilere yol açmıştı." Öğrencilerin mensup olduğu dinle ilgili istatistikî bilgi topladığı" iddia edilen Menard hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Menard’ın sığınmacılar aleyhinde yürüttüğü kampanyaya şehirdeki siyasetçi ve aktivistler sert tepki gösterdi. Sosyalist Parti’den Claude Zemmour, Menard’ın eskiden Sınır Tanımayan Gazeteciler üyesi olduğunu belirterek “Medyayı kötüye kullanarak büyük bir hata yapıyor. Ayrıca Beziers her zaman misafirperver bir şehir olmuştur. Menard herhangi bir talebi olmayan iki Suriyeli aileye bile tahammül edemiyor” ifadelerini kullandı.