Musul'da Korkunç İhtimal: Milyonlarca İnsan Ölebilir

Gündem 02:58 | 18 Ekim 2016

2014 yılından beri Işid'in elinde olan Musul Barajı'nın çökmesi halinde, Musul 4 saat içinde 21 metre su altında kalabilir!

Musul operasyonunun başlaması ile ortaya çıkan tehlikeler, sadece askeri çatışmalar ile sınırlı değil. 12 milyar metreküp su barındıran Musul Barajı'nın çökmesi halinde 1.500.000 insanın etkileneceği büyük bir felaketin yaşanabileceği belirtiliyor.

2014 yılında Işid kontrolüne geçen ve o tarihten itibaren gerekli bakımların yapılamadığı barajda büyük çatlakların meydana geldiği biliniyor.

Önceki yıllarda Amerikalılar ve Iraklı yetkililer tarafından sıklıkla dile getirilen barajın çökme tehlikesi, belki de hiç olmadığı kadar kritik bir anlam ifade ediyor. Olası bir felaket senaryosunda sadece Musul'un değil, tüm bölgenin büyük zarar göreceği tahmin ediliyor.

Diğer taraftan, Musul'da kapana kısılan terör örgütünün olası bir sabotaj girişimi de söz konusu felaket tablosunun gerçeğe dönüşmesine neden olabilir. 

Kritik öneme sahip Musul Barajı'nın korunabilmesi yönünde çözüm arayışlarında henüz bir neticeye ulaşılamadı. Barajın güvenliğini sağlamak amacıyla Türk askerlerinin Başika'da eğittiği Ninova Gönüllüleri'nin bölgeye yönlendirilmesinin planlandığı da bölgeden gelen bilgiler arasında.

null