Obama'nın Başkan Adayı Clinton

Gündem 15:11 | 28 Temmuz 2016

ABD Başkanı Barack Obama, önümüzdeki Başkanlık seçiminde desteklediği Hillary Clinton için sahneye çıktı.

Barack Obama, “Ne ben, ne Bill (Clinton), ne de bir başkası…Bugüne kadar hiçbir erkek ya da kadın, ABD Başkanı olmak için Hillary Clinton kadar ehil değildi” dedi.

Philadelphia’daki kurultayda coşkulu bir kalabalığa hitap eden Obama, Clinton’ı, ülkenin iki büyük partisinin ilk kadın başkan adayı olmayı başardığı için övdü.

null

BBC Türkçe’nin haberine göre, “Hillary Clinton’ı zafere taşıyacağız” diyen Obama, Clinton’ın bugüne dek tüm engelleri aştığını ve her Amerikalı için fırsat zincirini genişletteğini söyledi.

Konuşmasında ABD’nin geleceğinden umutlu olduğunu vurgulayan Obama, Cumhuriyetçi başkn adayı Donald Trump’ı da eleştirdi.

AMERİKAN RÜYASINI HİÇBİR ŞEY SINIRLAYAMAZ

Trump’ın ABD-Meksika sınırına duvar örülmesi önerisini hatırlatan Obama, “Amerikan Rüyasını hiçbir duvar sınırlayamaz” dedi.

Kurultayda Obama’dan önce konuşan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise Donald Trump’ı daha sert bir dille eleştirdi.

Biden, Trump’a atıfla, “Bu adam bize orta sınıfı önemsediğini söylemeye çalışıyor. Saçmalığa bak. Hadi be! Bu adamın orta sınıf hakkında en ufak bir fikri yok” dedi.

null

Eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg de Trump’ı “tehlikeli bir demagog” olarak nitelendirerek Hillary Clinton’a desteğini açıkladı.

Kurultay sırasında söz alan birçok delege ABD’de silahn yasalarının sertleştirilmesini isterken, Virginia Senatörü Tim Kaine de başkan yardımcısı adaylığını kabul etti.

BAŞKANLIK SEÇİMİ 8 KASIM'DA

Demokrat Parti Kurultayı, Hillary Clinton’ın resmen başkan adaylığını kabul etmesi ile son bulacak.

ABD’de, Clinton ile Trump’ı karşı karşıya getirecek Başkanlık Seçimleri 8 Kasım’da yapılacak. Seçilecek başkan Ocak 2017’de göreve başlayacak.