Polonya'da Kürtaj Hakkı İçin Direnen Kadınlar Kazandı

Gündem 11:34 | 07 Ekim 2016

Polonya'da hükümetin kürtajı yasaklama isteğine karşı süregelen eylemlerde sokağa çıkarak hakkını arayan kadınlar, mücadeleyi kazandı.

Polonya parlamentosunda yapılan oylamada, kürtaj karşıtı grup tarafından sunulan ve kürtajın tamamen yasaklanmasını öngören yasa tasarısı 58'e karşı 352 oyla reddedildi.

‘HAYATIN KORUNMASI’ TEŞVİK EDİLECEK

Oylamadan sonra yaptığı açıklamada, hükümetin insan hayatını korumak için yeni adımları atacağını duyuran Polonya Başbakanı Beata Szydlo, engelli çocukları olan ailelere bütçeden daha fazla para ayrılacağını ve ‘hayatın korunmasını teşvik edecek’ bilgilendirme kampanyasının başlayacağını açıkladı.

null

Hastalık ve tecavüz de dahil olmak üzere herhangi bir istisnai durumda bile kürtaj hakkını ortadan kaldıran yasa tasarısına karşı onbinlerce kadının katıldığı eylemler gerçekleştirilmişti. Yasa tasarısına karşı çıkan kadınlar ülke genelinde sendikaların da desteğiyle genel greve giderken; ‘Kara Pazartesi’ olarak adlandırılan günde, bazı iş yerleri ve restoranlar da açılmamıştı. Pazartesi günü Varşova’da düzenlenen eyleme katılan yaklaşık 30 bin protestocu tamamen siyah giyinmiş ve karar aleyhine pankartlar açarak, “Misyonerleri değil doktorları istiyoruz” sloganları atmıştı.

null

İKTİDAR PARTİSİNİN OYLARI DÜŞTÜ

Tasarıya karşı düzenlenen protesto gösterilerinin ardından yapılan anketlerde, iktidardaki muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PiS) geçen yıl yapılan seçimlerden bu yana oylarında ilk kez düşüş olduğu görüldü.

Ülkede halihazırda kürtaj sadece tecavüz vakalarında, annenin hayatı tehlike olduğunda veya fetüs zarar gördüğünde yapılabiliyor. Tasarı, ülkede hastalık ve tecavüz gibi özel durumlarda bile kürtaja izin verilmemesini öngörüyordu.