Rahibin Boğazını Kesen IŞİD'li Türkiye'de Tutuklanmış

Gündem 10:41 | 27 Temmuz 2016

Fransa'da dün bir kilisedeki insanları esir alıp bir rahibin boğazın kesen saldırganlardan 19 yaşındaki Adel Kermiche'nin geçtiğimiz yıl Suriye'ye giderken Türkiye'de tutuklandığı ortaya çıktı.

Kermiche ve kimliği henüz tespit edilemeyen ikinci saldırgan polis tarafından öldürülmeden önce, 86 yaşındaki rahip Jacques Hamel’in boğazını kesti.

null

SAHTE BOMBA TAŞIYORLARDI

Fransız savcı, dün yaşanan korkunç olayda, iki saldırganın alüminyuma sarılmış sahte bomba taşıdığını ve kilisedekileri bununla korkuttuklarını açıkladı.

Savcı, saldırganların içerideki üç kişiyi polise karşı kalkan olarak kullandıklarını da ifade etti.

IŞİD saldırganlar için ‘askerilerimiz’ açıklamasında bulunarak saldırıyı üstlenmişti.

Kermiche'nin bu fotoğrafı da 2011 yılında çekilmiş.

null

Kermiche’nin bu fotoğrafı da 2011 yılında çekilmiş.

TÜRKİYE’DE 2 KEZ TUTUKLANMIŞ

Cezayir asıllı Fransız vatandaşı Adel Kermiche, ilk kez 2015 yılında Suriye’ye kaçmayı denedi. Ailesinin kayıp olduğunu polise bildirmesi üzerine Almanya’da abisinin kimliğini kullanırken yakalandı. Fransa’ya döndüğünde hakkında işlem yapılan Kermiche gözetim altına alındı. İkinci kez 2015’in Mayıs ayında Suriye’ye kaçmayı deneyen Kermiche, Türkiye’ye kadar geldi ancak burada tutuklanarak Fransa’ya gönderildi. Bu olay üzerinde 2016’nın mart ayına kadar tutuklu kaldı. Sonrasında serbest bırakılan Kermiche, elektronik izleme cihazı taşıyordu.

null