Tüm Gözler MİT Başkanı Fidan'ın Üzerinde

Gündem 16:38 | 22 Temmuz 2016

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası ortaya çıkan istihbarat zaafından sonra henüz herhangi bir açıklama yapmayan MİT Başkanı Hakan Fidan, basının eleştirileriyle karşı karşıya kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan darbeyi “eniştesinden”, Başbakan Yıldırım ise “eşten dosttan” öğrendiğini resmen açıkladı. Genelkurmay kaynakları, kendilerine MİT tarafından iletilen istihbaratın ise sadece bir cümlelik “kara havacılık komutanlığında bir hareketlenme var” istihbaratı olduğunu duyurdular.

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “darbeyi ilk olarak eniştemden duydum” demesi ve bu duyumu aldıktan sonra telefonla aradığı MİT Müsteşarı’na “ulaşamadığını” açıklanması üzerine, Türkiye’deki “istihbarat zafiyeti” ciddi anlamda tartışılmaya başlandı. Bizzat bu tartışmaya katılan Erdoğan da dün Reuters’a yaptığı açıklamada “Bunu gizlemenin saklamanın anlamı yok, bunu müsteşarıma da söyledim. Ben eniştemden bu haberi duyduğum ana kadar ne yazık ki bunu duymadım. Bu bir sıkıntı” diye konuştu

BİNALİ YILDIRIM; “EŞTEN DOSTTAN ÖĞRENDİM…

Erdoğan’dan sonra, darbe konusunda devlet çarklarından kendisine bilgi iletilmediğini açıklayan ikinci isim ise, MİT’in doğrudan bağlı olduğu Başbakan Yıldırım oldu. Yıldırım, “darbeyi ilk kimden öğrendiniz” sorusuna, “Kimden öğrendik.. yakın korumalardan, vatandaştan, eşimizden dostumuzdan..” yanıtını verdi.

CANİKLİ İŞİ BİR ADIM İLERİ GÖTÜRDÜ “EN İYİMSER TAHMİNLE İSTİBARAT ZAFİYETİ…”

“İstihbarat zafiyeti” tartışmasını bir ileri noktaya taşıyan isim ise Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli oldu. Canikli, “en iyimser tahminle istihbarat zafiyeti” ifadesini kullanınca,  kulisler “kötümser tahminin” ne olabileceğini tartışmaya başladı.

Canikli şöyle konuştu;

“Genel olarak bir istihbarat zafiyeti var. Düşünebiliyor musunuz, bu haberler ortaya çıkmaya başlayınca ülkenin en büyük istihbarat örgütünün başını arıyor Cumhurbaşkanımız ve ulaşamıyor, ulaşamadığını söylüyor. Burada en azından, en iyimser bir ifadeyle bir istihbarat zafiyeti söz konusudur. Bütün istihbarat sistemi için geçerli, sadece MİT için değil… Ciddi bir istihbarat zafiyeti var. En iyimser tahminle bir istihbarat zafiyeti var. Ötesinde ne var onu hep birlikte göreceğiz. Çalışmalar, süreç devam ediyor. Kısa süre içinde bunun sadece bir istihbarat zafiyeti mi, yoksa başka bir şeyler de var mı, onları hep birlikte bütün milletimiz görecek. O bilgilere ulaştığımızda elbette kamuoyuyla paylaşacağız.”

MİT MÜSTEŞARI NEDEN KONUŞMUYOR?

Devlet yönetiminden ard arda gelen açıklamalara rağmen MİT’ten şu ana kadar herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak bazı gazetelerde MİT kaynaklarına atfen, “Gelen bilgi Kara Havacılık Okulu'ndaki hareketlilikle ilgiliydi. Bilgi teyide muhtaçtı ama çok ciddiydi. ‘İstihbarat' statüsü kazanması ve liderlere iletilmesi için teyit edilmesi gerekiyordu” ifadeleri çıktı. MİT bu konuda resmi bir açıklama yapmazken, MİT Müsteşarı da sessizliğini korudu.