Uzaydan Olağandışı Sesler Duyuldu

Gündem 11:16 | 31 Ağustos 2016

Bilim dünyası, uzaydaki potansiyel yaşama dair elde edilen yeni bulguyu konuşuyor.

Rus Radyo  Teleskobu, Dünya'dan yaklaşık 95 ışık yılı uzaklıktaki HD164595 yıldızından bir sinyal aldıklarını belirtiyorlar.

Astronomlar, söz konusu sinyalin uzaydaki canlı varlığına ilişkin önemli bir kanıt niteliğinde olabileceğini belirtiyorlar.

null

Uzayda yaşam var mı?

Rus Astronomlar, ilk olarak 15 Mayıs 2015 tarihinde uzaydan bir sinyal aldıkları yönünde rapor bildirmişlerdi.

Kaynağının uzay olduğu net olarak tespit edilemeyen sinyal konusunda, uzay gazetecisi Paul Glister sinyalin üzerinde çalışılmaya değer bir konu olduğunu belirtmişti.

Araştırmacılar gün itibariyle aldıkları sinyalin ise bir izotropik işaret niteliğinde olduğunu, belirtilerin Kardashev Type 2 Medeniyeti'nin varlığına ilişkin iddiaları güçlendirdiğini ifade ettiler.Kardashev Ölçeği, Rus Astronom Nikolai Kardashev tarafından geliştirilen bir yöntemdi.

Kardashev Type 1 olarak adlandırılan coğrafya, büyük miktarda enerjiye sahip, insanlığa yakın mesafedeki uzay bölgelerini simgeliyordu.

Kardashev Type 2 ise insanlığın ancak 10 bin yol sonra ulaşabileceği sınırsız enerji kaynağının yer aldığı bölge olarak betimleniyordu.

null

Uzmanlar son süreçte alınan sinyalin, askeri kaynakların faaliyetlerinden dolayı meydana gelen bir parazit olabileceğini de kaydediyorlar.

Söz konusu keşfin ayrıntılarının gelecek ay Meksika'da düzenlenecek SETI Komite Toplantısı'nda konuşulması bekleniyor.