Yılın İlk Rus Turist Kafilesi Türkiye'ye Geldi

Gündem 13:18 | 09 Temmuz 2016

Türkiye ve Rusya arasında yaşanan siyasi krizin sona ermesinin ardından ilk Rus turist kafilesi Türkiye'ye bugün geldi.

Rossiya Havayolları'nın Antalya'ya inen uçağı Türkiye turizmi açısından ayrı bir önem taşıyor. Zira Moskova'nın Vnukova Havaalanı'ndan havalanan bu uçak Türkiye ile Rusya arasında yaşanan diplomatik krizden bu yana ülkeye gelen ilk turist kafilesini taşıyor. 189 Rus turistin kötü bir sezon geçiren Antalya'ya gelişinin turizmciler için bir umut ışığı olduğu belirtiliyor.

Ankara'nın Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını düşürmesiyle iki ülke tarihindeki en derin diplomatik krizlerden biri yaşanmıştı. İki ülke arasında iptal edilen ya da askıya alınan birçok projenin yanı sıra Rusya Türkiye'ye düzenlenen turistik turların satışını da yasaklamıştı.

Bu girişim, özellikle Akdeniz'de büyük ölçüde Rus turistlerden elde edilen gelire bağımlı olan Türk turizm sektörünü bir başka krizin eşiğine sürüklemişti.

 Erdoğan'ın mektubu iki ülke ilişkilerindeki normalleşme sürecinin ilk adımı oldu

Erdoğan'ın mektubu iki ülke ilişkilerindeki normalleşme sürecinin ilk adımı oldu

Ne var ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'e bir mektup göndererek uçağın düşürülmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek özür dilemesi üzerine iki ülkedeki ilişkiler de normal seyrine dönmeye başladı. Putin, 30 Haziran'da Türkiye turlarına uyguladığı ambargoyu kaldırdı ve turizm amaçlı uçak seferleri yeniden başladı.

Turizmi kurtarmaya yetecek mi?

Uzmanlar Türkiye'nin bu normalleşme sürecinde ilk adımı atmasının altında uluslararası arenada önemli bir müttefiğinin desteğinden yoksun kalarak yalnızlaşma korkusunun yattığı görüşünde.

Ancak mevcut tabloya göre Türk turizm sektörünün bu normalleşmeden çok daha fazlasına ihtiyacı var. Zira 47 kişinin hayatını kaybettiği Atatürk Havalimanı saldırısı turistlere son aylarda korku salan terör saldırıları zincirine bir yenisini daha ekledi. Bu korku da yabancı turistleri sevilen tatil beldelerinden giderek uzaklaştırıyor.