Yunanistan 8 Darbeci İçin İdam Kararını Bekleyecek

Gündem 11:37 | 27 Temmuz 2016

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Yunanistan'a kaçarak sığınma talebinde bulunan 8 darbeci askerin durumuyla ilgili olarak görülecek olan dava ertelendi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine katıldıktan sonra Yunanistan'a kaçan 8 askerin siyasi sığınma taleplerine ilişkin mülakatları, avukatlarının talebi üzerine yaklaşık bir ay ertelendi.

Askerlerin avukatlarından İllia Marinaki, mülakatların 19-25 Ağustos'ta gerçekleşeceğini söyledi.

İDAM CEZASI DURUMUNU BEKLİYORUZ

Savunmalarını hazırlamak için ek süre talep ettiklerini belirten Marinaki, "Durumun nasıl değişeceğini ve idam cezasının yeniden getirilip getirilmeyeceğini görmek için bu ek süreyi istedik. Bu ertelemeyi aldığımız için mutluyuz. Daha fazla delil sağlamak için vaktimiz olacak. Ayrıca, Türkiye'deki askerlere nasıl muamelede bulunulduğunu ve ailelerinin ne durumda olduğunu görmek için zaman kazandık." ifadelerini kullandı.

Marinaki, askerlerin geri gönderilmeleri halinde hayati tehlike içinde olabileceklerini iddia ederek, "Bana büyük bir endişe içinde olduklarını söylediler. İdam cezası geri getirilmese bile, ölmek için yalvaracak kadar işkence görmekten korktuklarını ifade ettiler." şeklinde konuştu.

BANKA HESAPLARI DONDURULMUŞ

Avukat Marinaki, darbeci askerlerin aileleriyle telefonda görüştüklerini, banka hesaplarının dondurulduğunu ve kredi kartlarının bloke edildiğini öğrendiklerini aktardı.

Darbecilerin tutuldukları yerde yaşam koşullarının gayet iyi olduğuna değinen Marinaki, bu durumun kendi güvenlikleri için gerekli olduğunu kaydetti.

TÜRKİYE'DEKİ DURUMU TAKİP EDECEĞİZ

Bir diğer savunma avukatı Vasilis Terzidis ise ertelemenin önemli olduğunu savunarak, "Türkiye'de durum şu an oldukça değişken. Orada neler olacağını görmek için de zamanımız olacak." dedi.

Bugün mülakat randevuları olan darbeci iki asker, sabah erken saatlerinde başkent Atina'nın Katehaki semtindeki Merkezi İltica Ofisi'ne götürülmüştü.