Yunanistan'dan Erdoğan'a Sert Trakya Tepkisi

Gündem 14:47 | 18 Ekim 2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "sınırları aşan" açıklamaları tepki çekmeye devam ediyor.

Kathimerini'deki habere göre, Erdoğan'ın "Batı Trakya, Kıbrıs ve Kırım'daki soydaşlarımızı görmezden gelemeyiz" açıklamaları Yunanistan tarafından tepkiyle karşılandı.

Yunan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan uluslararası anlaşmalara uymaya çağrılırken, "soydaşlık" açıklamalarının bölgesel istikrarın altını oyabileceğine dikkat çekildi.

null

Haberde, Erdoğan'ın söylemi "Yeni-Osmanlıcı ve romantik irredantist*" olarak nitelendirilirken, bu açıklamaların Yunanistan nezdinde iki ülke arasında geçmişte varılan sınır anlaşmalarını tartışmaya açan bir çaba olarak görüldüğü vurgulandı.

Yunan Dışişleri, Lozan hakkında kamuoyunda başlayan tartışmayı "provokatif" olarak nitelendirdi.

"Trakya Yunan, demokratik ve Avrupalıdır. Diğer bütün düşünceler olanaksız ve tehlikelidir" diyen Yunanistan, Türkiye'yi açıklamalarında "sorumlu olmaya ve miadı dolmuş bir revizyonizmi silmeye" çağırdı.

Erdoğan'ın açıklamalarına Yunan siyasetinden de tepki geliyor. Yeni Demokrasi'den Dora Bakoyannis, "Türkiye uluslararası anlaşmaları yanlış yorumlamaya devam ederse, ait olmayı arzuladığı Avrupa'da kendini tecrit edilmiş olarak bulur" dedi.

PASOK ile DIMAR tarafından oluşturulan Demokratik Koalisyon milletvekili Andreas Loverdos ise, Erdoğan'ın sözlerini "milliyetçi hezeyan" olarak değerlendirdi.

To Potami ise, "Yalnızca Yunanistan için değil, Avrupa için de, Erdoğan'ı sükunete davet etme zamanı" açıklamasını yaptı.

Diplomatik kaynaklar, Atina'nın Erdoğan'ın bu çıkışının Irak ve Suriye'deki durumla ilgili olduğunu düşündüğünü aktarıyorlar.