Zorunlu Bireysel Emekliliği Olanlar Ne Yapacak?

Gündem 12:00 | 03 Ağustos 2016

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren başlayacak zorunlu bireysel emeklilik sistemi tartışılıyor. En çok merak edilen konulardan biri ise zaten BES'i olanların ne yapacağı? İşte 3 maddede hali hazıra BES'i olanların izleyeceği yöntemler.

1 Ocak 2017'de başlayacak olan zorunlu bireysel emeklilik sistemi ile ilgili olarak zaten hali hazırda bu sistemi kullananların ne yapacağını sizler için derledik...

ZATEN BİREYSEL EMEKLİLİĞİ OLAN NE YAPACAK?

Diyelim ki çalışıyorsunuz ve daha önce bireysel emeklilik sistemine dahil olmuştunuz. Şimdi ne yapacaksınız? Önünüzde üç seçenek var.

1) Mevcut emeklilik sözleşmenizi yeni sisteme taşıyamazsınız. Zorunlu emeklilik sisteminde adına yeni bir sözleşme otomatik olarak açılır. Hem iş veren ve devlet katkısından hem de 1000 liralık haktar faydalanırsınız. İki sözleşmeniz ayrı ayrı devam eder.

2) Mevcut emekliliğinizi iptal edip yeni sisteme geçerseniz ancak geçmişe yönelik haklarınız iptal olur. Yeni sözleşmenizdeki katkılardan faydalanırsınız.

3) Otomatik olarak açılacak zorunlu emeklilik sözleşmenizi iki aylık cayma süresinin bitiminde iptal edersiniz. Yola mevcut emeklilik sözleşmeniz ile devam edersiniz.