Emre Uslu Kimdir?

Kim Kimdir 13:49 | 05 Ekim 2016

Hakkında FETÖ ile ilişkisi olduğu iddiasıyla yakalama kararı çıkarılan eski Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu kimdir?

Emre Uslu, asıl adı Emrullah Uslu’dur. Aslen Doğu kökenlidir. Babası Cuma Uslu çiftçi idi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde okumakta iken ekonomik koşullar gereği Polis Akademisi’nin sınavlarına girdi ve kazanıp oraya geçti. Mezun olduktan sonra da Komiser yardımcısı olarak hem polislik hem de ilk işi iletişim alanında bir master yapmaya başlamak oldu.

1997 yılında Polis Akademisi`nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü, Terörle Mücadele Daire Başkanlığında çalışırken aynı zamanda boş zamanlarında da Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik bölümünde iletişim alanında bir master yaptı. Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın Güneydoğu’daki faaliyetleri ve bunların medyada sunumu üzerine master tezi yazdı.

null

2000 yılında Kanada’nın Toronto kentine dil eğitimi için gitti. Burada 1 yıl kaldı ve Kanada Polisi üzerine çalışıp, gözlemler yaptı. New York’ta Amerika’nın Adli Bilimler alanında bir numaralı okulu John Jay Colege of Criminal Justice’de ikinci Masterini yaptı. Master eğitimi sırasında The Center on Terrorism bünyesinde, Uluslararası Terör alanında eğitim aldı. Bir yıl süren eğitim sonrasında Uluslararası Terör Uzmanı sertifikası aldı. Bu sırada Charles B. Strozier ve Robert Jay Lifton gibi alanlarında çok önemli akademisyenlerle çalıştı.

Yüksek lisans eğitimini yapmak için ABD’deki çeşitli üniversitelerine burs başvurusu yaptı. Başvurusu için Utah Üniversitesi tarafından olumlu yanıt alınca Emniyet Genel Müdürlüğü de kendisine iki seneliğine yurtdışı için `Pasif görev` izni verdi. 2001 senesinin ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

Emre Uslu, Ortadoğu Çalışmaları konusunda Amerika’nın en saygın okullarından, Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi fakültesinde Orta Doğu Çalışmaları üzerine yaptığı doktorasını, Üniversitenin verdiği burs ile bitirdi. Ardından 2009 yılında Ankara’ya döndü ve tayini Ankara’dan Bingöl’e çıktı. Ankara’da Terörle Mücadele’de çalışırken Bingöl’de Çevik Kuvvet’te 5-6 ay kadar çalıştı. Sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki görevinden istifa etti ve üniversiteye geçti.

null

Utah Üniversitesi, Westminster Collage, Kuzey Frolida Üniversitesinde Ortadoğu Siyaseti, Terörizim, İslam ve Siyaset, Milliyetçilik, Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Bilimine giriş konularında lisans ve yüksek lisans seviyesinde dersler verdi.

Washington DC’de bulunan Jamestown Foundation adlı düşünce kuruluşu analisti. Burada Türk siyaseti, Kürt sorunu ve terör konularında analizler kaleme alıyor.

Taraf Gazetesi ve Today’s Zaman gazeteleri köşe yazarı, ulusal medya organlarının görüşlerine sık sık başvurduğu bir entelektüeldir. Yine, Los Angeles Times, the Guardian, Le Monde, Al Jazeera, London Times, Asia Times gibi prestijli uluslararası yayın organlarında görüşlerine başvurulan Türkiye uzmanlarından biridir. Gazete yazılarında özellikle güvenlik siyaseti, terör, Kürt sorunu, asker, polis, MİT konularına eğilir. Türkiye’de derin devlet kavramı üzerine çalışan az sayıda yazardan biridir. Derin devlet yapılanmasının aktif gücü ”Siyah Kuvvetler” ve ”Beyaz Kuvvetler” kavramı Uslu’nun çalışmaları sonrası literatüre girmiştir.