Kemal Unakıtan Kimdir?

Kim Kimdir 09:05 | 12 Ekim 2016

Sabah saatlerinde hayata gözlerini yuman ve AK Parti hükütmetlerinde 3 kez Maliye Bakanlığı yapan Kemal Unakıtan kimdir?

Ak Parti’nin eski bakanı ve milletvekili Kemal Unakıtan sabah saatlerinde vefat etti. Vefat haberini duyan bakan ve milletvekilleri hastaneye akın etti. 3 dönem maliye bakanlığı yapan Unakıtan, Türkiye’nin zor zamanlarında en zor bakanlıkların başında yer alan Unakıtan’ın hiç unutulmayacak gülümseyişi ile çevresindeki herkesin dikkatini çekiyordu. Sempatik tavırları ile kamuoyunda sıkça gündem olan Unakıtan, özelleştirmenin patronu olarak biliniyordu.

null

Kemal Unakıtan, 1946 Edirne’de doğdu. İlk, orta ve liseyi doğduğu yerde Edirne’de okudu. Üniversiteyi Ankara’da okudu. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun olan Unakıtan, Maliye Bakanlığı’nda hesap uzmanlığı olarak göreve başladı. SEKA Genel Müdür muavinliği yaptı. 1976-78 yıllarında SGK Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Devlet kurumlarındaki çalışmalarından sonra Unakıtan, özel sektöre geçti. Çeşitli sanayi kuruluşlarında, finans kurumlarında genel müdürlük, yönetim kurulu üyeliği gibi etkin ve aktif yerlerde görev aldı. Unakıtan hem devleti hem özel sektörü bildiği için maliye alanında uzman olarak biliniyordu. Yıl 2002’yi gösterdiğinde Unakıtan Ak Parti’den siyasete girdi ve eski Cumhurbaşkanlarından Abdullah Gül’ün başbakanlık döneminde Maliye Bakanı olarak görev yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zamanında da Bakan olarak görev yapan Unakıtan, Abdullatif Şener’in ayrılmasından sonra Erdoğan’ın talimatıyla özelleştirme görevi Maliye Bakanlığı’na bağlandı. 3 dönem milletvekilliği ve Maliye Bakanlığı görevinden sonra görevi Mehmet Şimşek’e devretti.

null

2009 yılında Kemal Unakıtan Amerika’da by-pass operasyonu geçirdi. Kalp ve böbrek hastalığında tedavi görüyordu. 

KAYIT DIŞI EKONOMİYİ KAYIT ALTINDA TUTMAK İSTİYORDU

Kayıt dışı ekonomiyi kayıt altında tutmak için radikal kararlar alan Unakıtan’ın Alex de Souza için “sözleşmesini görmem gerek” sözü ile hem kayıt dışının altını çiziyordu hem de mizahı hiçbir zaman elinden bırakmıyordu.

İcraatlari içinde en dikkat çekeni ise TC kimlik numarasını “vergi numarası”yla birleştirmesi oldu. Bürokrasi engelinden kurtulmak ve vatandaşın daha hızlı ve daha etkin bir şekilde işlemlerin görülmesi için bu tarz çalışma içinde olmuştu. Devlet içinde “kayıt altında” tutma olayında eleştirilmişti. Bu durumu şu sözlerle belirtmişti Unakıtan “’ Gel bakalım arkadaş. Sen 30 yaşına gelmişsin. Neyle geçiniyorsun? Üstün başın güzel. Evin araban var. allah daha iyilerini versin. Peki şimdiye kadar, ne vergi verdin?’ bunları kolayca sorabileceğiz”