Levent Kırca Kimdir

Kim Kimdir 09:25 | 12 Ekim 2016

Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan usta oyuncu Levent Kırca, ölümünün 1. yılında sevenleri tarafından unutulmadı. İşte Levent Kırca'nın hayat hikayesi.

Levent Kırca kimdir?

Levent Kırca, 1950 doğumlu oyuncu, yönetmen. “Olacak O Kadar” programıyla 17 yıl ekranlarda olan Kırca, unutulmaz tiplemeler yarattı. Aynı zamanda birçok tiyatro oyununa imza attı.

Levent Kırca, 28 Eylül 1950 tarihinde Samsun Ladik’de doğmuştur. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. İlk kez sahneye çıkışı 1965 yılında Cüneyt Gökçer‘in öğrencisi olarak Ankara Devlet Tiyatrosu’nda gerçekleşti. 1966 yılında öğrenciyken Buzlar çözülmeden oyu¬nuyla sahneye çıktı. Hemen ardından Orhan Erçin Tiyatrosu’nda tuluat ve ortaoyunu oynadı. Daha sonra Maltepe Komedi Tiyatrosu, Ankara Birlik Sahnesi ve Halk Oyuncuları’nda görev aldı.

null

Vasıf Öngören sayesinde epik tiyatroyla tanıştı. Onun tiyatrosunda “Adam Adamdır”, “Asiye Nasıl Kurtulur?”, Aziz Nesin’in “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” oyunlarında oynadı.

OYNADIĞI BAZI TİYATRO OYUNLARI

Ateşin Düştüğü Yer 

Toros Canavarı

Kadıncıklar 

Üç Baba Hasan Sefiller

Güzel Ve Çirkin 

Oyun Nasıl Oynanmalı

null

FİLMOGRAFİ

Karımın Dediği Dedik Çaldığı Kontrbas, 2011

Son İstasyon, 2010 

Ağa Kızı, 2004 (Oyuncu : Osman Ağa-Hasan Ağa rolünde) 

Kendini Bırak Gitsin, 2004 

Şeytan Bunun Neresinde, 2002 (Oyuncu ve yönetmen) 

Son, 2001 (Oyuncu, senarist ve yönetmen)

Ölürsün Gülmekten, 2000 

Mavi Muammer, 1985 (Oyuncu: Muammer rolünde) 

N'Olacak Şimdi, 1979(Oyuncu: Orhan rolünde) 

Taşı Toprağı Altın Şehir, 1978 (Oyuncu: Ökkeş rolünde)

Levent Kırca vefat etti

Tiyatro sanatçısı Levent Kırca yaşamını yitirdi. Bir süredir karaciğer kanseri için tedavi gören tiyatro sanatçısı Kırca, 67 yaşında hayatını kaybetti.

Levent Kırca'nın vefat haberini alan ailesi ile yakınları ve sevenleri, sanatçının tedavi gördüğü Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldi.

"ATATÜRK'LE KALIN, HOŞÇAKALIN"

“1974’te TRT ile girdim hayatınıza. O günden bu yana bayağı bir zamanınızı aldım. 41 yıl... Teşekkür ederim size, anılarınızda bana yer açtığınız için” cümleleriyle başlayan Kırca, mektubunu, “Dik durun.. Adil olun, sabırlı olun. Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle. Atatürk’le kalın, cumhuriyetle kalın, hoşçakalın!!” diyerek bitirmişti.