Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Lozan Yanıtı

Magazin 12:46 | 30 Eylül 2016

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satır başları şöyler: "Onlar Sevr'i savunuyorlar. Çıkıp şu soruya cevap versin sen Sevr'i mi savunuyorsun. Biz Ankara'yı savunuyoruz onlar İstanbul'u savunuyorlar. Biz Cumhuriyet'i savunuyoruz onlar hilafeti savunuyorlar.

Biz vatandaşı savunuyoruz onlar kul olmayı savunuyorlar ne demektir bu. O koltuğa Cumhuriyet'in sayesinde oturduğunu unutmayacaksın arkadaş. O koltuğa Cumhuriyet'in ve Lozan'ın sayesinde oturduğunu unutmayacaksın arkadaş. Kim oluyorsun sen? Nasıl böyle konuşabilirsin ne hakkın var.

Tarihine ihanet etmeye kimsenin hakkı yoktur. Cumhurbaşkanıysan otur adam gibi cumhurbaşkanlığını yap. Tarih bilmiyorsan çağır tarihçiyi konuş. Öyle bir konuşma olamaz. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan ülkesine ihanet edemez, ülkesini satamaz böyle bir şey mi olur.

Dün diyeceksin ki Lozon ülkemizin tapu senetidir bugün diyeceksin ki Lozan ihanettir. Ne demek ya bu. Nasıl bir cumhurbaşkanı nasıl bir anlayış. Şimdi diyecekler, Yenikapı ruhundan vazgeçti Kılıçdaroğlu. Eğer sizin anladığınız Yenikapı ruhu buysa biz bu ruha karşıyız. Biz ülkemizi seviyoruz, tarihimizi seviyoruz tarihimizle gurur duyuyoruz. Kendi tarihimize ihanet etmedik etmeyeceğiz.