Kim Milyoner Olmak İster'e Damga Vuran Bruce Lee Sorusu

Magazin 09:27 | 19 Ekim 2016

Usta oyuncu Selçuk Yöntem'in sunduğu ATV'nin sevilen yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster'in son bölümüne; dünyaca ünlü dövüşçü Bruce Lee ile ilgili bir soru damgasını vurdu.

Kim milyoner olmak ister adlı yarışmada bu akşam Bruce Lee 1958’de Hong Kong’ta Katıldığı Hangi Dans Yarışmasında Birinci olmuştur diye soruldu.

Bruce Lee 1958’de Hong Kong’ta Katıldığı Çaça Dans Yarışmasında Birinci olmuştur.

Bruce Lee Nasıl Öldü? Bruce Lee, asıl adıyla Lee Jun Fan, 27 Kasım 1940’ta San Francisco’da doğdu. (Bu da onu Yay burcu yapar, ama Çin takvimine göre o yıl Ejder Yılı’ydı) Aktör olan babası Lee Hoi Chuen, ‘Kanton Opera Kumpanyası’yla Amerika turnesine hamile eşini de götürdüğü için Bruce Lee Amerika’da doğdu ama aile Hong Kong’luydu. Nitekim 1941 başlarında Hong Kong’a döndüler.

null

ÇOCUKLUKLA BAŞLAYAN OYUNCULUK

Çocukluğundan başlayarak Bruce Lee pek çok filmde rol aldı ama bunların hemen hepsi de sadece Uzak Doğu’da gösterime giren filmler oldu. İlk gençlik yıllarında sokak çetelerine de bulaşıp kavgalara karışan dostumuz yirmi üç yaşında “Dayak yemekten bıktım artık” diyerek Kung Fu öğrenmeye başladı. 1954’te çaça dersleri de alıp 1958’de Hong Kong’ta Çaça Dans yarışmasını kazandı. 1958 tarihinde ‘Öksüz’ adlı bir filmde önemli bir rolü vardı. Bu filmin bir diğer özelliği Bruce Lee’nin dövüş yapmadığı TEK FİLM olmasıdır. Gene 1958’de Hong Kong boks şampiyonasına katıldı ve üç yıldır şampiyon olan Gary Elms’i yendi. (Bildiğimiz boks, Kickboxing değil yani). 1959’da Amerika’ya geldi. Geçinmek için yaptığı bir sürü acayip işin yanında Uzak Doğu dövüş dersleri de vermeye başladı. Bu süreçte bazı Uzak Doğulular tarafından “Bizim gizli sırlarımızı Batılılara öğretiyor” diye eleştirildiği söylenir. 1961’de Washington Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne girdi ve üniversiteyi bitirerek lisans diplomasını almayı başardı. Hong Kong ve Amerika arasında geçen hayatında kavgalar, skandallar eksik olmadı. Film yapmak ve dövüş dersleri vermekten başka, Amerika’da televizyon dizilerinde oynadı, talk-show’lara çıktı. Jeet Kune Do adlı dövüş ve felsefe sistemini gelişirdi.  

ESRARENGİZ ÖLÜM

33 yaşındayken garip bir şekilde öldü. Ölümü üzerine pek çok hikaye anlatılır. Bilinen şu ki: 20 Temmuz 1973 akşamı eşiyle dışarı çıkmak üzerelerken Bruce Lee kendisini yorgun hissettiğini söylemiş ve eşinin verdiği uyku ilacını alarak ‘biraz dinlenmek üzere’ yatağa uzanmış. Bir daha uyandırılamamış. Eşi durumu farkedip ambulans çağırdığında Bruce Lee hala yaşıyordu. Hastaneye ulaştırıldıktan kısa bir süre sonra ‘beyin ödemi’ nedeniyle öldüğü açıklandı.