"Rabarba" Sergisi Açıldı

Magazin 11:28 | 19 Ekim 2016

Deniz Çakır ve Serdar Güzel'in çektiği fotoğraflardan oluşan "Rabarba" sergisi, 53. Uluslararası Antalya Film Festivali etkinlikleri kapsamında Antalya Kültür Merkezi’nde açıldı.

Menderes-Ebru Türel, Deniz Çakır, Mustafa Alabora, Serdal Güzel ve Elif Dağdeviren’in hep birlikte kurdele kesmesiyle başlayan açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu. Türel, törende yaptığı konuşmada “Seslendirme sanatçıları sinema perdeleri için çok önemlidir. Ama kamera arkasında oldukları hep geride kalırlar. Bugün onları bir adım öne çıkarıyoruz” dedi. Mustafa Alabora, Yeşim Gül, Erdal Tosun, Erhan Yazıcıoğlu gibi pek çok ünlü oyuncunun katıldığı açılışta, dublaj sanatçıları kendi portrelerini tebeşirle imzaladı.

null

Portresini “Tüm emekçilere saygıyla” diye imzalayan Deniz Çakır “Bu sergiyi 2010-2011 tarihleri arasında arkadaşım Serdal Güzel’in teklifiyle oluşturduk. 140’a yakın seslendirme sanatçısının fotoğrafını çektik. Onlar çok kıymetli emekçiler, hem Türk sinemasının hem de dünya sinemasının seyirciye aktarılmasına çok büyük katkıları var. Gizli kahramanların yüzlerini de göstermek istedik” dedi.

null

Serdal Güzel de yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Seslendirme sanatçıları benim için çok önemliydi. Geri planda kaldıklarını düşünüyordum. O yüzden onları kamera arkasından kamera önüne geçirdik. Artık zaten seslerine aşina olduğumuz insanların yüzlerini de tanıyor olacağız.”

null

"Fotoğraf Aşkım Ateşlendi"

Deniz Çakır, fotoğraf tutkusunun ne zaman başladığı sorusuna “Ben ‘Yaprak Dökümü’ zamanında çok fotoğraf çekiyordum. Yönetmenim Mesude Eraslan, ‘Kadrajın çok güzel, bunun üstüne gitsene’ demişti. Öyle başladı. Bu sergiyle beraber de fotoğraf aşkım ateşlendi. Tekrar makinemi elime alasım var” diye yanıt verdi.

null