Rüzgar Hiçbir Zaman Kadın Olmadı

Magazin 08:37 | 22 Ağustos 2016

Türkiye'nin bilinen ilk trans oyuncusu olan ve çeşitli dizilerde rol alan Ayta Sözeri, bir süre önce cinsiyet değiştiren Rüzgar Erkoçlar ile ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı.

Türkiye’nin ilk trans oyuncusu olarak ‘Ulan İstanbul’, ‘Kayıp Şehir’ ve ‘Paramparça’ gibi dizilerinde rol alan Ayta Sözeri, dün akşam İstiklal Caddesi’nde bulunan Ravouna 1906 Otel’de sahne aldı. “Her hafta farklı bir konsept ile burada sizi dinlemeye gelen hayranlarınızla buluşuyorsunuz. Bu haftaki konseptiniz nedir?” sorusuna Ayta Sözeri “Geçtiğimiz hafta aşk şarkıları söylemiştik. Ancak aşkın ayrılık kısmı beni ilgilendiriyor. Ayrılık şarkılarıyla seyircimizle buluşmuştuk. Bu hafta ise Müzeyyen Senar gecesi olacak” yanıtını verdi.

Milliyet’İn haberine göre, ameliyatla cinsiyet değiştirip erkek olan Rüzgar Erkoçlar için Sözeri, “Rüzgar hiçbir zaman kadın değildi, trans erkekti. Rüzgar trans erkek olarak doğmuştu. Sadece belirli süreçlerden geçmesi gerekiyordu. Ekonomik özgürleşmesi gerekiyordu, bazı şeyleri karşısına alması gerekiyordu. Hiç sohbet etme şansım olmadı ama yakında sürpriz bir projeye imza atabiliriz Rüzgar’la” dedi. İddialara göre Ayta Sözeri ve Rüzgar Erkoçlar yakın zamanda bir sinema filmi projesi için kamera karşısına geçecekler.