Maçta "Dini Slogan" Talimatı

Spor 11:55 | 12 Ekim 2016

İran’da bazı din adamları, Muharrem Ayı kapsamındaki Tasua günü nedeniyle Güney Kore maçında taraftarlardan, futbol tezahüratı yapmak yerine dini sloganlar atmalarını istedi.

İran’da bazı din adamları, Muharrem Ayı kapsamındaki Tasua günü nedeniyle Güney Kore maçında taraftarlardan, futbol tezahüratı yapmak yerine dini sloganlar atmalarını istedi. İki takım İran’ın başkenti Tahran’daki Azadi Stadı’nda karşılaştı. Mücadeleyi İran 1-0 kazandı. Statta siyah bayraklar dalgalandırıldı ve tribünlerin bir bölümü otobüslerle getirilip yas tutan İranlılara ayrıldı. Güney Kore Milli Takımı oyuncuları da sahaya saygı için siyah pazubantla çıktı.

Bazı din adamları, İran’ın bu maçı hükmen mağlup saymasını önermişti. Ancak daha sonra maçın yapılmasına ve matemin 100 bin kişilik stada taşınmasına karar verildi. Öte yandan İngiltere Premier Ligi takımlarından Swansea’de forma giyen Güney Kore kaptanı Ki Sung- Yueng’in Tahran’ı büyük bir hapishaneye benzeten açıklaması, İran’da büyük tepkiye neden oldu. İranlı yetkililer, Ki Sung-Yueng’le ilgili şikâyette bulundu. Ki ise Tahran’a geldiklerinde bazı taraftarların kendilerine şişe ve benzeri şeyler attıklarını söyledi.