Apple'a Hızlı Şarj Davası

Teknoloji 15:45 | 13 Temmuz 2016

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, son çıkardığı akıllı telefon iPhone 6s'teki hızlı şarj yüzünden dava edildi.

Büyük firmaların başı hiçbir zaman dertten kurtulmaz ve muhtemelen onları büyük firma yapan da budur. Teknoloji devi Apple, şimdi de iPhone 6s’te kullanılan batarya teknolojisi üzerine dava edildi.

Hızlı şarj Apple ait değil mi?

Somaltus LLC isimli firmanın açtığı davaya göre, Apple’ın iPhone 6s’te ve diğer cihazlarında kullandığı “hızlı şarj” özelliği, Somaltus’un 2010’da patentini aldığı bir teknolojiyi kullanıyor. Özellikten bahsedecek olursak, iPhone 6s’te kullanılan hızlı şarj özelliğinde pil eğer %80 doluluğun altındaysa şarj etme hızı en yükseğe ulaşıyor, %80’in üzerinde ise normale dönüyor.

Patent trolü

Durum açıkçası biraz belirsiz görünüyor. Zira Somaltus hakkında çıkan haberler, şirketin “patent trolü” olduğu yönünde. Biraz daha açmak gerekirse, “patent trolü” denilen firmalar, “alan adı avcılığı”na benzer olarak düzenli bir şekilde patent satın alıp Apple, Google, Microsoft gibi büyük firmalara dava açarak kazanç elde etmeye çalışırlar.

Somaltus’un daha önce Ford ve Nissan ile benzer konulardan dava geçmişi bulunması, durumu daha gerçekçi kılıyor. Davanın gidişatını hep birlikte takip edeceğiz.