Facebook'tan Dünyanın Her Yerine Bedava İnternet

Teknoloji 16:18 | 22 Temmuz 2016

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Facebook, Loon Projesi kapsamında ürettiği dronelarla dünyanın her yerine internet hizmeti vermeye hazırlanıyor.

Google Alphabet Inc. bir süre öncesinde Loon Projesi kapsamında yüksek irtifa balonları ile dünyanın her köşesine ücretsiz olarak internet ağı sunma hedefini açıklamıştı.

Facebook ise, dün itibariyle dünyanın her köşesine internet hizmeti ulaştırma amacını taşıyacağı güneş enerjili insansız hava aracının test aşamalarının başarıyla tamamlandığını açıkladı.

Şirketin Aquila filosunda beklediği performans ise bir seferde en az üç ay süreyle 60 bin feet(18.290 metre) uçarak, dünyanın en ücra köşelerine dahi ücretsiz internet hizmeti ulaştırmak olacak.

Facebook'un güneş enerjili drone projesi

Facebook'un Mühendislik Direktörü ve Connectivity Lab Başkanı Yael Maguire, güneş enerjili internet dronelarına yükledikleri görevin ilk aşamada yalnızca 30 dakika uçmakla sınırlı tutulduğunu belirtti.

Aquila'nın gerçekleştirdiği ilk uçuşların kendilerini son derece heyecanlandırdığını ifade eden Maguire, teknik eksiklerin var olduğunu; fakat bunları en kısa sürede gidermek adına çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirdi.Ü

null

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg'in ise, verileri mevcut hızdan daha yüksek performansta iletmek amacıyla, Aquila'nın daha verimli bir şekilde kullanılması, daha fazla süre havada kalabilmesi yönünde isteği olduğu biliniyordu.

Yael Maguire, Aquila'nın birkaç test uçuşunu geçmesinin ardından, güneş enerjili insansız hava araçlarına ait en uzun havada kalma rekorunu kırmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Halihazırda 1.59 milyar kullanıcı barındıran Facebook'un internet hizmetini dünyanın her yerine götürerek, kullanıcı potansiyelini arttırma hedefinde olduğu belirtiliyor.