FIFA 17'den Yepyeni Frikik Deneyimi

Teknoloji 16:50 | 08 Temmuz 2016

Dünyanın en çok oynanan Futbol oyunu FIFA 17, yeni oyunuyla oyunculara yepyeni bir frikik atma deneyimi sunmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz ay E3 2016'da FIFA 17 ve PES 2017 resmen tanıtıldı. Her iki oyunun da ne gibi yenilikler getirdiğini aşağıdaki haberimizde detaylıca belirtmiştik.

Ne var ki söz konusu oyunlara dair yenilikler bitmiyor. Oyunun geliştiricisi EA Sports, resmi YouTube kanalı üzerinden FIFA 17'de yer alacak yeni özelliği duyurdu. Söz konusu özelliğe göre serbest vuruşlar ve penaltılarda köklü değişikliğe gidiliyor.

Real Madrid'in yıldız futbolcusu James Rodriguez'in desteğiyle geliştirilen 'Duran topları baştan yaz' özelliği, duran toplarda çeşitlilik ve kontrol sunuyor. Artık oyuncu konumlandırma ve ölü toplarda yönetme özgürlüğü sunuluyor. Yani direkt serbest vuruşlarda ve penaltılarda daha çok seçeneğe sahip olacağız. Örneğin serbest vuruşta oyuncunun konumunu değiştirerek uzak veya yakın direğe doğru şut çekebiliyoruz.

Aynı şekilde penaltılarda da topa gidiş açısını değiştirebiliyoruz. Dahası topa yaklaşma hızını ayarlayarak, topun yönünü ve dönüşünü değiştirebiliyoruz.

Korner ve serbest vuruşlarda yeni bir hedefleme sistemi geliyor. Böylece topu istediğimiz yere gönderdikten sonra, diğer oyuncuyu o noktaya yönlendirerek gol atabiliyoruz.

Bir başka özellik ise taç atışlarında dikkat çekiyor. Daha iyi konum sağlamak oyuncuyu ileriye ve geriye hareketlendirebiliyoruz. Ayrıca bir yöne atarmış gibi yapıp rakip oyuncuyu kandırıp tam tersine taç atışı yapabiliyoruz.

Gördüğümüz üzere FIFA 17 bu özelliklerle çok daha gerçekçi bir yapıya bürünmüş. FIFA 17 PC, PS4, PS3, Xbox One ve Xbox 360 platformları için 29 Eylül'de satışa sunulacak.