Güneş Enerjisi İle Çalışacak, 4.5 Milyon Litre Su Arıtacak

Teknoloji 20:12 | 11 Ekim 2016

Hem sanatsal bir mimari yapı olan, hem de deniz suyunu içme suyuna dönüştürme işlevi gören 'The Pipe' isimli proje görenleri kendine hayran bırakıyor.

ABD, Kaliforniya eyaletinde Santa Monica limanında, kıyıdan birkaç metre uzakta konumlanması planlanan bu tesisin, uzmanlar tarafından hem sanatsal bir yapı hem de üst düzey işlev gören endüstriyel bir harika olabileceği söyleniyor. Görünüm itibariyle boruya benzeyen ve 'The Pipe' adı verilen yapının güneş enerjisi kullanarak okyanus suyunu içme suyuna çevirmesi planlanıyor.

Tasarım harikası bir arıtma tesisi

Land Art Generator Initiative'nin(LAGI) düzenlediği tasarım yarışmasında finale kalan proje için, proje geliştiricileri "Artan enerji arzı göz tırmalayan yapılar inşa ettirmeyi gerektirmiyor" açıklaması yaparak, yapının sanatsal tasarımına verdikleri önemin altını çizdi.

null

Hızlı ve verimli çalışıyor

Kanadalı bir mühendislik firması tarafından geliştirilen proje için yapılan panelde, "Yılda yaklaşık 4-5 milyon litrelik okyanus suyu elektromanyetik filtreleme sistemiyle arıtması planlanıyor ve bunun için 10.000 megavatlık enerji harcanıyor. Bu enerji ise güneş panelleri ile sağlanıyor. Süreç hem hızlı hem de verimli çalışıyor" açıklaması yapıldı.

null

Tuzlu su okyanusa geri dönüyor

Mühendisler ise tesis hakkında "Arıtılmış içme suyu şehire ulaştırılırken, arta kalan tuzlu su ise akıllıca tasarlanmış bir sistem ile okyanusa dönerek tam bir dönüşüm sağlanıyor" şeklinde konuşurken, "Bu tesis, suyun gelecekteki değişiminin en büyük simgesi olacaktır" ifadelerini kullandı.