Hacker Fotoğrafınızı Çekip Kullanıyor Olabilir

Teknoloji 17:52 | 10 Ağustos 2016

Kısa bir süre içinde büyük ilgi gören mobil fotoğraf uygulaması Prisma, hackerların ekmeğine yağ sürdü.

Dünyada büyük ilgi gören fotoğraf düzenleme uygulaması Prisma, kısa süre içinde Türkiye’de de popüler uygulamalar arasına girdi. İlk olarak iOS işletim sistemi için yayınlanan ve indirilme oranı milyonlara ulaşan Prisma gördüğü ilgi üzerine Android kullanıcıları için Google Play Store’da da yer aldı. Ama sahte Prisma uygulamaları da mağazada kol geziyor!

Prisma Lab. tarafından geliştirilen ve ilk yayınlandığı iOS platformunda büyük beğeni toplayan fotoğraf filtreleme uygulaması Prisma‘yı Android kullanıcıları dört gözle bekliyordu. Android cihazlar için uygulamanın resmi yayınlanma tarihi belirtilmesine rağmen sabırsız kullanıcıların aklını çelecek sahte uygulamalar Google Play Store’dayer almaya başlamıştı.

HACKERLAR YENİ BİR FIRSAT KOLLUYOR

ESET Kötü Amaçlı Yazılım Araştırmacısı Lukáš Štefanko “Google Play Store’da bir çoksahte Prisma uygulaması belirlediklerini söyledi. Štefanko sahte Prisma uygulamalarının fotoğraf düzenleme şöyle dursun, sadece reklam oynatıp, sahte anketler ve uyarılarla kullanıcıların kişiselbilgilerini almaya çalıştıklarını belirtti.

Google Play Store’da piyasaya sürülen en tehlikeli sahte Prisma uygulamasının ESET tarafından Android/TrojanDownloader.Agent.GY. olarak tespit edildiğini ifade eden Štefanko, kapsamlı güvenlik yazılımlarının bu ve benzeri uygulamaları Android/Sahte Uygulama olarak tespit edip, kullanıcıları koruduğunu söyledi.

UZMANLARDAN KRİTİK TAVSİYELER

Sadece güvenilir kaynaklardan indirme işlemi yapın.

Kullanıcı yorumlarını dikkatlice okuyun ve olumsuz yorumlara odaklanın.

Pozitif yorumların üretilmiş olabileceğini aklınızdan çıkarmayın

Uygulamanın kullanıcı sözleşmesi bölümünü mutlaka okuyun ve izinler kısmına dikkat edin

Lisanslı mobil güvenlik çözümleri kullanın.