Instagram Hikayeler Sayfasında Yeniliğe Gidiyor

Teknoloji 16:33 | 19 Ekim 2016

Stories özelliğiyle ezeli rakibe Snapchat'e büyük bir darbe vuran Instagram, bu özelliğine bir yenilik daha eklemeye hazırlanıyor.

Instagram tarafından yapılan açıklamada hikâyeler özelliğinin bundan böyle keşfet sekmesinde taşındığı duyuruldu. Açıklamada keşfet sekmesinin her gün 100 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edildiği ve bu sekmede kullanıcıların takip etmedikleri kişilerin paylaşımlarını da görebildiğinin altı çizildi. Bundan böyle keşfet sekmesinde herkese açık hikâyelerde yer alacak.

Hikâyeler özelliği tıpkı Snapchat'te olduğu gibi paylaşım yapıldıktan 24 saat sonra otomatik olarak kayboluyor. Instragram Snapchat'ten arakladığı hikâyeler özelliği ile kullanıcıların motivasyonunu artırmayı hedefliyordu. Tabii bu hamlenin bir diğer yönü de gençler tarafından sıkça kullanılan Snapchat uygulamasının ilerleyişini engellemekti. Instagram'ın bu planı, gelen son verilere göre başarılı gidiyor gibi gözüküyor. Şirketten yapılan son açıklamaya göre 300 milyondan fazla günlük aktif kullanıcının 3 de 1 i hikâyeler özelliğini kullanıyor veya takip ediyor gözüküyor.

null

Sosyal ağ devi Facebook'un, sahip olduğu platformlara Snapchat'in özelliklerini getirdiğini biliyoruz. Geride bıraktığımız haftalarda Instagram'a hikayeler (stories) özelliğini getiren Facebook, benzer uygulamayı WhatsApp için de yapmıştı. WhatsApp'ın beta sürümünde, çekilen fotoğraflar üzerinde oynama yapılabiliyor ve çeşitli emojiler eklenebiliyor.WhatsApp da Snapchat'e özendi! Görünen o ki Facebook, Instagram ve WhatsApp'dan sonra Messenger'ı da Snapchat benzeri bir görünüme kavuşturacak. Bir Facebook yetkilisi Messenger için şu ifadeleri kullandı:"İnsanların Messenger'a arkadaşları ve aileleriyle günlük anılarını paylaşmak için girdiğini biliyoruz. Bu nedenle Avustralya'da insanların günlük anılarını görsel olarak paylaşabileceği küçük bir test gerçekleştiriyoruz." Yapılan açıklama, Snapchat'teki hikaye özelliğiyle birebir benzerlik gösteriyor. Yukarıdaki test görüntüleri de bu açıklamayı doğrular nitelikte.Messenger Day ismiyle geliştirilen yenilik, 24 saat fotoğraf ve video paylaşmaya imkan sağlayacak. Bu paylaşımlara emoji ve yazı da eklenebilecek.Facebook'un bu şekilde Snapchat'in özelliklerini kendi platformlarında kullanmaya ne zaman son vereceği ise henüz bilinmiyor.

Instagram hikâyeler özelliği her ne kadar Snapchat'in kopyası olsa da çok geride. Çünkü Snapchat'e özgü yüz değiştiren filtreler ve uzun süreli depolama imkânı henüz Instagram'da yer almıyor. Fakat keşfet sekmesi önemli bir avantaj ve Instagram bu avantajı genç rakibine karşı kullanmaktan çekinmedi. Kullanıcılar bu sekme üzerinden hikâyeler özelliğini kullanan popüler kullanıcıları izleme ve takip etme şansını elde ediyor. Snapchat'te birisini takibe almak için kişinin telefonunu bilmek veya kullanıcı adını bilmek gerekiyor. Snapchat üzerinde popüler hesaplar konusunda herhangi bir yol sunulmuyor. Snapchat geçmişte kendisini en yakın aile ve arkadaşlarla iletişimde kullanılan bir mecra olarak konumlandırdığı için keşif özelliği sunmadığını belirtmişti. Fakat güçlü rakibinin attığı yeni adımlar sonrası genç uygulamanın ne gibi yenilikler yapacağı bilinmiyor.