iPhone 7 Daha Ucuz Olacak

Teknoloji 16:13 | 11 Temmuz 2016

Önümüzdeki günlerde yeni akıllı telefonu iPhone 7'yi piyasaya sunmaya hazırlanan Apple, bu kez telefonun fiyatıyla değil performansıyla konuşmalsını istediği için indirime gidiyor.

Apple'ın, kullanıcıların fiyat performansı tercihlerini göz önüne alarak, gelecek süreçte piyasaya sürmeyi planladığı iPhone 7 cihazında fiyat düşüklüğünde bulunacağı iddiaları gündeme geliyor.

Forbes'un kaynaklardan edindiği bilgiye göre, iPhone 7 cihazının mevcut iPhone 6s sürümünden 100 dolar daha ucuz olacağı ifade ediliyor.

iPhone'daki fiyat düşüklüğü sebebi ne?

Phones Review'de yer alan habere göre, Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple, piyasadaki mevcut akıllı telefon rekabetinde rakiplerinin gerisinde kalmaya başlamasından dolayı fiyat tercihlerini değiştirmeye odaklanacak.

Gerek kamuoyu algısında yarattığı imajda meydana gelen değişiklikler, gerekse de diğer şirketlerin elde ettikleri satış rakamlarını göz önünde bulundurularak varılan karar bazında, Apple'ın gelecek süreçte piyasaya sürmeyi planladığı iPhone 7 cihazını mevcut sürümlerden daha ucuz tutacağı kaydediliyor.

Fiyat sürüm politikası eşliğinde daha fazla cihaz satarak, daha fazla kullanıcı kitlesine ulaşmayı hedefleyen Apple, fiyat indirimini henüz 100 dolar olarak belirlemiş durumda.

Kullanıcıların gözünde kaydadeğer bir indirim olarak nitelendirilemeyecek indirim ise, geniş çerçevede şirkete büyük bir risk ortamı sunacak.

Nitekim şirket "ucuz" fiyata piyasaya sürdüğü telefonlardan beklentileri ölçüsünde satış rakamları elde edemezse, bu Silikon Vadisi devi için büyük bir zarar anlamı taşıyacak.

Fakat, Apple'ın iPhone 7 cihazının satış stratejileri kapsamında "yeni telefonun, eski telefondan daha ucuz olması" olgusuna odaklanarak, belirgin ve net bir satış planlaması yaptığı dile getiriliyor.

Apple'ın iPhone satışları, piyasaya sürüldüğü ilk tarihten bu yana ilk kez düşmeye başlamıştı.