İşte Facebook'un Birbirinden İlginç İstatistikleri

Teknoloji 09:05 | 11 Temmuz 2016

Hala dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu olma özelliğini sürdüren Facebook ile geçmişten günümüze en ilginç istatistikleri sizler için derledik.

4 Şubat 2004'de kurulmasının ardından, sosyal medya kavramının internet üzerinde yayılması noktasında son derece mühim bir görev üstlenen Facebook, gün geçtikçe insanların sosyal hayatındaki etkisini arttırmaya devam ediyor.

İnsanların günlük hayatlarında ihtiyaç duydukları; sosyalleşme, iletişim kurma, eğlence isteklerine yanıt veren Facebook kullanımının hangi boyutlarda olduğunu biliyor muyuz?

Halihazırda en çok sosyal medya kullanıcısını barındırdığını bildiğimiz Facebook'un bazı kullanım istatistiklerini sizler için derledik.

Facebook istatistikleri

-Facebook, 2015 Aralık ayı verilerine göre dünya genelinde 1.59 milyar sayıda kullanıcı barındırıyor. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'in nüfusunun 1.37 milyar olduğu düşünülürse, eğer Facebook bir ülke olsaydı, dünyanın en kalabalık ülkesi olurdu.

-Küresel çapta Facebook'u aktif olarak kullanan kullanıcı sayısı ise 1.55 milyar düzeyinde. Yani Facebook kullanıcıları yalnızca üye olmakla kalmayıp, uygulamayı etkin bir şekilde kullanıyorlar.

-Facebook'u günlük bazda aktif olarak kullanan kullanıcı sayısı ise 1 milyarı aşkın bir rakamı barındırıyor.

-Akıllı telefonların insanların sosyal hayatında bilgisayar ya da diğer teknolojik ürünlerin öncesinde yer almasının ardından, sosyal medya kullanımını en fazla mobil platform üzerinden gerçekleşiyor.

Dünya genelinde 1.39 milyar düzeyinde kullanıcı, Facebook'a akıllı telefonları üzerinden bağlanıyorlar.

-Küresel bazda, 50 milyon insan, sınırlı bir kapsama kalitesine sahip Facebook Lite platformu üzerinden Facebook deneyimlerini gerçekleştiriyorlar.

 

-Facebook geçtiğimiz süreçte canlı yayın özelliğini uygulama bünyesine getirmişti. Bu özelliğin de katkısıyla bir günde 8 milyardan fazla video Facebook üzerinden izleniyor. Söz konusu 8 milyar video, 500 milyonu aşkın kullanıcı tarafından görüntüleniyor.

Facebook'un Türkiye özelindeki istatistikleri de çarpıcı bir vaziyette.

-Türkiye'de 30 milyon civarında Facebook kullanıcısı bulunuyor. Uygulamayı günlük aktif olarak kullananlar ise yaklaşık 27 milyon.

 

-Türkiye'de Facebook'u mobil cihazları üzerinden deneyimlemeyi tercih eden ülkelerden biri. Her ay ortalama 24 milyon kişi Facebook'u mobil platform üzerinden kullanıyor.