İşte Google'ın Akıllı Saati

Teknoloji 14:24 | 12 Temmuz 2016

Dünyaca ünlü arama motoru ve teknoloji devi Google'ın, bir süredir gizliden gizliye üretmeye başladığı akıllı saatinin ilk görüntüleri internete sızdı.

Halihazırda Android tabanlı Android Wear akıllı saatlerinin en büyük destekçisi konumunda olan Google, kısa bir süre önce kendi akıllı saatlerini üretebileceğini açıklamıştı.

Google'ın 2016 yılı sonuna kadar kendi akıllı telefonlarını piyasaya sürebileceğinin sinyallerini vermesinin ardından gelen akıllı saat tercihleri, Android-Google arasındaki ilişkilerin sorgulanmasına sebebiyet vermişti.

Şimdiki süreçte Google'ın Google Assistant servisi bütünleşmesi ile kullanıcılara sunacağı düşünülen akıllı saatlerinin görüntüleri sızdı. 

Google'ın, akıllı saat tasarımları konusunda yeni bir eğilim başlatabileceğini ifade edebiliriz.

Google akıllı saat görüntüleri

Google'ın Nexus markası adı altında kullanıcılara sunulması hedeflediği akıllı saatlerin, ilk etapta 2 cihaz ile sınırlı kalması bekleniyor.

Cihazlarla ilgili henüz ayrıntılı bilgi bulunmasa da, Angelfish ile Swordfish kod adlarının isim tercihleri olarak değerlendirildiği ifade ediliyor.

Google'ın ilk akıllı saati Angelfish'in diğer modele oranla daha büyük ve daha işlevsel bir cihaz olacağı belirtiliyor.

Çevirilebilir ekrana sahip olması beklenen cihazın, muhtemelen Google'ın ek ve takas modundaki akıllı saatleriyle uyumlu olmayacağının altı çiziliyor.

Angelfish'e oranla oldukça küçük olacağı söylenen Swordfish ise diğer cihaza oranla daha sınırlı yeteneklere sahip olacak.

LTE ya da GPS donanımlarını bünyesinde barındırmayacağı vurgulanan Swordfish'in Android Wear 2.0 sürümü ile uyumlu olacağı ve kullanıcılara daha uygun bir fiyat performansı sunacağı kaydediliyor.

Android Police'de yer alan habere göre her iki cihazında Google Assistant bütünleşmesi ile kullanıcılara sunulacağı belirtiliyor.

Google akıllı saat çözümlerini ne zaman tanıtacağına ilişkin bir bilgi bulunmuyor.