Kickass Torrent Sitesi Kapatıldı

Teknoloji 11:46 | 22 Temmuz 2016

Birçok arşivci gözde torrent sitesi kickass to, kurucusunun tutuklanması sebebiyle kapatıldı.

Dünyanın en bilindik torrent sitelerinden biri olan kickass.to, kurucusunun tutuklanmasının ardından kapandı. İlgili torrent sitesi Kickass ve sahibi olduğu farklı alan adları da bu durumdan etkilendi ve şu anda torrent sitesine hiçbir şekilde erişilemediği bildirildi.

Kickass’in kurucusu Ukrayna doğumlu Artem Valuin, Polonya’da ABD’li polisler tarafından tutuklandı ve Valuin’in ABD’ye iade edilmesi bekleniyor. 2008 yılında kurulan Kickass adlı torrent sitesinin içerisinde, filmler, diziler, oyunlar, müzik ve diğer medya unsurlarının yer aldığı ve tahmini değerinin 1 milyar doları bulduğu içeriklerin yer aldığı tahmin ediliyor.

Toplam değeri 54 milyon dolardan fazla olarak hesaplanan torrent sitesinin yıllık reklam gelirlerinin ise 12.5 milyon dolar ile 22.3 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.  Bunun yanı sıra aylık 50 milyon tekil ziyaretçiye ulaşan Kickass’in film, eğlence ve oyun endüstrisine milyonlarca dolar zarar verdiği tahmin ediliyor. ABD resmi makamlarınca top ateşi altında olan site aynı zamanda İngiltere, İrlanda, İtalya, Danimarka, Belçika ve Malezya gibi ülkelerde de yasaklanmış ve hakkında açılan pek çok dava ile karşı karşıyaydı.