Pokemon Go'dan Rekor Üstüne Rekor

Teknoloji 15:53 | 14 Temmuz 2016

Çok kısa süre içinde dünyayı etkisi altına alan Pokemon Go, sadece iki hafta gibi bir sürede piyasa değerini sadece 14 milyona çıkardı.

Pokemon GO, kısa zamanda büyük bir kitlenin beğenisini topladı. Sanki bir gün kalktık ve kendimizi Pokemon dünyasına bulduk. O kadar kısa zamanda dünyamızı ele geçirdi ki, maddi değerinin de hızlıca yükselmesi işten bile değil.

Yılda 1 milyar dolar

Ücretsiz olan oyunlar ve uygulamalar, kullanım sırasında sundukları paketlerle para kazanıyorlar. Bir başka kaynakta Pokemon GO’nun oyun içi satın almalardan yılda 1 milyar dolarlık bir kazanç elde edebileceği belirtilmişti. Superdata araştırma şirketinden gelen yeni bilgilere göre ise Pokemon GO, hâlihazırda 14 milyon $ değere ulaşmış durumda.

Superdata’nın konu hakkındaki açıklaması şöyle:

“Pokemon GO, Ağustos 2015’te piyasaya sürülmesinin ardından bu yana 14,04 milyon dolar gelir elde etmiş durumdadır. Bu durum Pokemon GO’yu serinin diğer üyelerinin önüne koyuyor. Yine Ağustos 2015’te yayımlanan Pokemon Shuffle da şimdiye kadar 14,03 milyon dolar gelir elde etti ancak tahtını devretti.”

İki haftada 14 milyon dolar

Mobil platformlar için kullanıma sunulalı sadece iki hafta olmuş olan bir uygulamanın 14 milyon dolar değerine ulaşması kulağa gerçekten çılgınca gibi gelse de, gerçeğin ta kendisi. Oyuna olan istek o kadar yoğun ki, oyunun uluslararası alana resmî olarak sunulması dahi sunucu sorunlarından ötürü beklemeye alındı.

Dipnot olarak da eklemeliyiz ki söz konusu bu miktar, Niantic/Nintendo/The Pokemon Company tarafından doğrulanmış resmî miktar değil. Belki doğru olmayabilir desek de, oyunun dünyayı ele geçirme hızına bakılınca bu miktarı elde etme hızı bizi şaşırtacak son şey olurdu.