Twitter Silinmiş Tweetleri Saklayan Siteyi Kapattı

Teknoloji 10:04 | 12 Temmuz 2016

Dünyaca ünlü mikro blog sitesi Twitter, fenomenlerin ve ünlülerin silinmiş tweetlerini arşivleyen PostGhost adlı siteyi kapattırdı.

Twitter’da dakikada sayısız tweet paylaşılıyor. Herkese hitap eden bu gönderilerin arasından, her kullanıcı bazı gönderileri saklamak isteyebiliyor. Popüler gönderileri saklayıp, arkadaşlarıyla daha sonra paylaşmak isteyen kullanıcılar için oluşturulan PostGhost.com, Twitter tarafından kapatıldı.

Silinmiş tweetlere erişim

Twitter fenomenlerinin ve ünlülerin popüler gönderilerini arşivleyen PostGhost.com sitesi, Twitter tarafından kapatıldı. Twitter’a göre, PostGhost’un Twitter’ın uygulama programlama arayüzünü (API) kullanış biçimi, Twitter’ın Geliştiriciler Anlaşma ve Poliçesi’nin kurallarını ihlâl ediyor. Zira PostGhost, silinmiş olan gönderileri gösterebiliyor.

PostGhost yenilgiyi kabullenmiyor

PostGhost, Twitter’a yazdığı açık mektubunda ise duruma şöyle karşı çıktı: “Bizler, PostGhost.com’u Twitter’da halka mâl olmuş kişilerin, herkese açık paylaştığı gönderilerin her zaman ulaşılması için oluşturduk. Silinmiş tweet’leri paylaşan Politwoops, Twitter tarafından yeniden yetkilendirildi. PostGhost ise bunu çok daha adil ve saydam bir şekilde yapmasına rağmen kapatıldı.”

PostGhost, yalnızca popüler kullanıcıların ya da Twitter tarafından onaylanan kullanıcıların tweet’lerini arşivlediğini söylese de, Twitter’ın konu hakkındaki kararı kesin görünüyor. Twitter ünlülerinin de normal kullanıcılar olduğunu düşünürsek, sildikleri gönderilerin bir yerlerde yayında kalması kimsenin hoşuna gitmez elbette.