Twitter Vine Şifrelerini Biliyor mu?

Teknoloji 08:20 | 11 Temmuz 2016

Son birkaç ay içerisinde önce Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, ardından Google CEO'su Sundar Pichai ve son olarak da Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'nin hacklenmesinde sonra ortaya ilginç bir iddia atıldı.

Ourmine adlı hack grubu daha önceki süreçte Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Quora hesabı üzerinden Google CEO'su Sundar Pichai, AoL. kurucularından Steve Case, son olarakta Twitter CEO'su Jack Dorsey'e ait çeşitli sosyal ağ hesaplarını hacklemişti.

Son olay bazında ise Twitter CEO'sunun Twitter hesabını erişilemez hale getiren hackerlar, Jack Dorsey adına paylaşımda dahi bulunabilmişlerdi.

Sosyal medya platformlarının üst düzey yöneticilerinin hesaplarının dahi hacklenebildiği bir ortamda, uygulamalara yönelik olan güvenlik zafiyeti barındırdığı iddiaları artış gösteriyor.

Şimdiki süreçte ise Twitter'ın, hem Twitter hem de Vine hesabı bulunan kullanıcıların Vine hesaplarının şifrelerini görebildiğine dair iddialar gündeme geliyor.

Twitter'ın kullanıcıların Dropbox klasörlerine erişerek Vine hesaplarının şifrelerini gördüğü iddiaları Venture Beat'teki haberde yer aldı.

Twitter İddiaları Yalanlıyor

Sitede yer alan habere göre, bir Twitter sözcüsünün, söz konusu iddiaları kesin bir dille yalanladığı ifade ediliyor.

Twitter'ın Vine IP'lerine erişiminin son derece sınırlı olduğundan bahseden Twitter yetkilisi, HTTPS ya da herhangi bir şekilde kullanıcıların Vine hesap şifrelerine erişimlerinin bulunmadığını sözlerine ekledi.

Bir blog yazısı ise Ourmine'ın Jack Dorsey'nin Twitter hesap bilgilerini Dropbox dökümanları aracılığıyla bulduğunu, Vine dosyalarının da söz konusu Dropbox bünyesinde yer aldığını vurguladı.

Hacker grubu söz konusu iddiaları kanıtlar nitelikteki ekran görüntüsünü paylaşmayı ihmal etmedi.

Ourmine üyesi olduğu belirten bir kişi de bu bağlamda, Jack Dorsey'e ait olduğunu iddia ettiği Vine hesabının bilgilerinin elinde olduğunu söylüyor.

Söz konusu iddialar eşliğinde sosyal medya hesaplarının son derece büyük çapta bir güvenlik zafiyetine sahip olduğunu ifade edebiliriz.