WhatsApp'taki Şifreleme Özelliği Facebook'ta

Teknoloji 10:16 | 11 Temmuz 2016

Dünyaca ünlü sosyal medya platformu Facebook, WhatsApp'taki şifreleme özelliğini Messenger için de kullanıma açmaya hazırlanıyor.

Facebook Messenger da nihayet şifreli mesajlaşma trendine katıldı. Yine Facebook bünyesinde yer alan WhatsApp, Viber ve Google'ın Allo'sunun ardından sosyal ağ tarafından geçtiğimiz Cuma yapılan duyuruda Android ve iOS için Messenger'a uçtan uca şifreleme özelliği (E2EE) getirildiği belirtiliyor.

Söz konusu özellik halihazırda şu an için sınırlı bir beta versiyonu olarak kullanımda. Şifrelenmiş mesajlaşma özelliğinin bu yazın sonlarına doğru daha geniş bir kullanıma sunulması bekleniyor.

Diğer yandan Messenger'ın gizli sohbetlerinin WhatsApp'ta kullanılan yöntemle biraz farklılık göstereceği de belirtiliyor. E2EE özelliği WhatsApp'ta bir sohbetteki bütün kullanıcılar uygulamanın uyumlu versiyonuna sahipse buradaki bütün mesajlar için geçerli oluyor. Messenger'da ise bire bir yapılan konuşmalar kullanıcılar tarafından şifrelenebilecek. Grup mesajlaşmaları ise bu özelliğe dahil edilmeyecek.