Yapay Zeka Robot Hayvanların Yerini Alabilir

Teknoloji 11:50 | 11 Temmuz 2016

Çin merkezli teknoloji şirketi ROOBO, yeni ürettiği yapay zekalı evcil hayvan robotunun prototipini tanıttı. Domgy adı verilen robotun önümüzdeki yıllarda evcil hayvanların yerini alabileceği iddia ediliyor.

2014 yılında kurulan Çin merkezli ROOBO,bugün300’e yakın çalışanı bulunan ve dünya genelinde 7 ofisi bulunan güçlü bir girişim. Seri A yatırımını alan şirket, aldığı yatırım miktarını ve yatırımcılarının kimler olduğu konusunda hiçbir açıklama yapmıyor. Bu anlamda oldukça gizemli olan şirketin hedeflediği pazar ise yapay zekaya sahip, öğrenebilen evcil hayvan robotlarını evlerin birer parçası haline getirmek.

Girişimin prototipini tanıttığı son robotu Domgy, eğlendiren ve aile dostu bir robot olma peşinde. Domgy tıpkı bir evcil hayvan gibi ayak altında dolaşan, kendini sevdiren ve yapay zeka sayesinde öğrenebilen bir robot. Bunun yanı sıra yüz tanıma sistemi sayesinde aile üyelerini tanıyabiliyor, onları selamlayıp eğlendirebiliyor.

Domgy‘nin sesi erkek ya da kadın sesi olarak ayarlanabiliyor, ürün uyku moduna girebiliyor, şarkı söyleyebiliyor, hikayeler anlatabiliyor. Domgy, tam şarjıyla 4 ile 6 saat arasında kullanılabiliyor.  Ön siparişlerini Çin’de faaliyet gösteren bir kitle fonlama sitesinden bağış karşılığı toplamaya başlayan Domgy’nin, 2016 yılının sonunda ilk sahiplerine ulaşması bekleniyor.